Na rynku roi się od przeróżnych past do zębów. Występują one także pod postacią żelu, niektóre chronią przed próchnicą, inne przed atakami kwasów, a jeszcze inne mają zwalczać nadwrażliwość zębów i dziąseł. Ale która pasta po prostu dobrze czyści zęby? Która chroni szkliwo? W jaki sposób się tego dowiedzieć?
Takie pytania postawili sobie naukowcy z Fraunhofer Institute for Mechanics of Materials IWM w Halle i Microtribology Centre µTC w Karlsruhe.
Wspólnie udało im się opracować nowy test na efekt ścierny pasty do zębów, który to efekt może być teraz sprawdzony i oceniony w laboratorium.
Niebezpieczny efekt ścierny?
Cząsteczki czyszczące to ważny składnik past. Usuwają one mechanicznie kamień nazębny. Aczkolwiek, jeżeli pasta za dobrze ściera, może to szkodzić naszym zębom, ponieważ usunięte w ten sposób szkliwo nie regeneruje się samo.
Zobacz również:
- Na czym polega leczenie kanałowe?
- Nadwrażliwość zębów - jak sobie z nią radzić?
- Bruksizm – dlaczego nocą zgrzytamy zębami?
- Bruksizm – leczenie nocnego zgrzytania zębami
- Zabiegi dentystyczne w ciąży
- Leczenie kanałowe - wskazania i przebieg
- Urazy jamy ustnej u dzieci
- Mity dotyczące higieny jamy ustnej w starszym wieku
Uszkodzenia te najlepiej widać w delikatnej zębinie. Dlatego też eksperci zalecają, aby ludzie z odsłoniętymi szyjkami zębów wybierali mniej ścierające pasty do zębów.
Test laboratoryjny na efekt ścierny pasty?
Dr Andreas Kiesow wyjaśnia: nasz test pozwala nam określić realny efekt ścierny pasty, a także charakteryzuje interakcje między szczotką, szkliwem oraz pastą.
Co więcej, test ten jest łatwy do przeprowadzenia w laboratorium, łatwiejszy niż dotychczasowe techniki.
Naukowcy posłużyli się ludzkimi zębami oraz pastami różnych marek, które zostały rozcieńczone wodą i śliną, aby odzwierciedlić naturalne środowisko jamy ustnej. Teraz, naukowcy mogą wspomóc swoją wiedzą firmy produkujące produkty do higieny jamy ustnej, jak również konsumentów zatroskanych swoim zdrowiem.