Jak zabezpieczyć ciało przed komarami oraz jak radzić sobie po ugryzieniu?
Komary najczęściej uprzykrzają nam miłe letnie wieczory spędzane nad wodą lub przy ognisku. Pewnie nie raz zepsuły wam wakacyjny wypad za miasto czy grillowanie u znajomych. Są jednak sposoby, aby skutecznie się od nich uwolnić, a ewentualne ugryzienia szybko wyleczyć!
Komary to chyba najbardziej znienawidzone przez człowieka owady. Mało kto wie, ze jest ich aż 3,5 tys gatunków. To samice są odpowiedzialne za małe swędzące bąble na naszym ciele, odżywiają się krwią zwierząt stałocieplnych, natomiast samce nektarem kwiatów. Najczęściej spotkać je można na terenach podmokłych, głównie w okolicach jezior i lasów.
Co przyciąga komary?
Samice przywabia zwiększone stężenie dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu oraz kwas mlekowy i inne składniki potu. Posługują się termodetekcją, dlatego najbardziej narażeni na ukąszenia są dzieci, kobiety w czasie owulacji i mężczyźni. Należy pamiętać, że komary przyciąga ciepło ciała!
Jak się chronić przed ugryzieniami?
W upalne dni pamiętajmy o odpowiedniej zachowaniu odpowiedniej higieny. Aby zapach potu nie przyciągał dodatkowo komarów można nieco zmienić jego zapach. Zażywanie witamin z grupy B , a przede wszystkim tiaminy czyli witaminy B1, powinno skutecznie odstraszyć owady. Zmieniona won potu nie jest wyczuwalna dla ludzi, natomiast komary od razu zauważą różnicę. Nasze ciało zmieni zapach dopiero po dwóch dniach od rozpoczęcia suplementacji, tak więc jeśli planujemy weekendowy wyjazd, pomyślmy wcześniej o wizycie w aptece.
Również olejki zapachowe powinny trzymać komary z daleka. Zapachy nie lubiane przez nie to cynamonowy, goździkowy, miętowy, cytrynowy, pomarańczowy, eukaliptusowy, paczulowy,waniliowy i lawendowy. Wybór jest ogromny, warto zaopatrzyć się w specjalne świece z dodatkiem takich olejków lub kupić specjalne kominki. Innym sposobem jest dodanie ich do ogniska lub skropienie ubrania. Komary skutecznie odpycha zapach octu, który niestety jest równie nieprzyjemny dla ludzi.
Zobacz również:
Kolejnym pomysłem na pozbycie się problemu uporczywych owadów są wszelkiego rodzaju aerozole dostępne na rynku. Są bogate w substancje chemiczne i zapachowe nieprzyjemne dla komarów. Dla nas pozostawiają miły, może czasem duszący zapach, jednak warto ich użyć, gdy wiemy, że czeka nas np. dłuższa wędrówka.
Ostatnio popularne stały się środki chemiczne, podłączane do prądu. Mają działanie insektobójcze, zazwyczaj są bezzapachowe i bardzo skuteczne. Ich działanie można zaobserwować na własnych oczach. W swoim składzie zawierają aletrynę, która przy dłuższym używaniu może być niebezpieczna dla zdrowia. Trzeba wziąć pod uwagę, że włączając takie urządzenie na noc, nie tylko komary będą wdychały chemikalia, ale także my i nasze dzieci.
Prostym ale dobrym sposobem na walkę z owadami jest założenie specjalnych siatek w oknach oraz moskitier wokół łóżka. Fizyczna bariera ochronna może być świetnym pomysłem i dodatkiem do dziecięcego łóżka.
Co robić po ugryzieniu?
W leczeniu ugryzień, możemy postawić na środki z apteki lub te domowe. Wśród leków najczęściej stosowane są te z maleinianem dimetindenu lub hydrocortisonem, mają działanie przeciw zapalne oraz łagodząco- kojące.
Jednym ze sposobów naszych babć jest przyłożenie plasterka ziemniaka do swędzącego miejsca. Szybko przestaniemy odczuwać świąd, a ugryzienie lepiej się zagoi. Podobnie działa olejek eukaliptusowy oraz sok z cytryny, który korzystnie wpływa na gojenie się bąbla. Osoby z wrażliwą skóra powinny jednak uważać. Cytryna może okazać się dla nich zbyt drażniąca.
Kolejnym rozwiązaniem jest cebula i czosnek. Ze względu na swoją charakterystyczną woń, nie tylko zredukują opuchliznę ale również odstraszą inne komary przed ukąszeniami. Należy przyłożyć plasterek do swędzącego miejsca i przymocować opatrunek plastrem na kilka minut.
W przypadku gdy nie mamy przy sobie aptecznej maści, możemy posiłkować się spirytusem salicylowym lub perfumami. Wystarczy przetrzeć miejsce ugryzienia i poczekać, aż objawy miną.
Autor:
Paulina Łabędź
Komentarze do: Jak zabezpieczyć ciało przed komarami oraz jak radzić sobie po ugryzieniu? (1)
ukąszenia komarów
1Komary identyfikują człowieka m.in. po zapachu potu. Dzięki tej wiedzy w pewnym sensie możemy również ochronić się, zmieniając jego woń. Niektórzy w tym celu stosują suplementację witaminami – B complex, w dawkach zaleca... pokaż całość