Gdy temperatury w dzień osiągają więcej niż 30 stopni Celsjusza, to zrozumiałe, że również w nocy wielu ludzi ma problemy z zasypianiem. W domu jest nadal tak ciepło, że nie da się odpocząć i zapaść w sen. Co zatem zrobić, aby rano nie obudzić się jeszcze bardziej zmęczonym? Eksperci ds. snu podają kilka ważnych rad.
Ludzki organizm lubi ciepło, ale źle się również czuje, gdy jest za ciepło. - Aby zasnąć, człowiek musi obniżyć swoją temperaturę – tłumaczy kierownik Centrum ds. Spania w Berlinie dr Ingo Fietze. - Kiedy temperatura naszego ciała wynosi 28 stopni Celsjusza, wtedy najlepiej czujemy się podczas snu. Wieczorne problemy podczas upałów polegają na tym, że ciało męczy się, czego wynikiem jest to, iż nie możemy zasnąć – wyjaśnia.
Ciepła woda może ochłodzić!
Najlepiej przed snem wziąć letni prysznic, to schłodzi lepiej niż zimna woda. Cieplejsza woda otwiera pory, dzięki czemu nasz organizm może lepiej pozbyć się ciepła. - To ważne, aby organizm możliwie starał się utrzymać optymalną temperaturę.
Najważniejsza zasada dla wszystkich, którzy chcą spokojnie spać w czasie upałów to zadbanie o to, aby nie nagrzewać pokoju w ciągu dnia. Można przyjrzeć się modelowi włoskiemu, gdzie mieszkania wietrzone są we wczesnych godzinach porannych, a następnie okna są zasłaniane przez rolety i okiennice, aby nie pomieszczenie nie zostało nagrzane.
Zobacz również:
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
- Jak kontrolować swoje sny?
- Jak walczyć z zaburzeniami snu w starszym wieku?
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Przyczyny bezsenności
Ważne zasady dla osób, z utrzymującymi się problemami z zasypianiem
Każdy, kto chciałby dobrze spać, niezależnie od tego, ile stopni wskazuje termometr, powinien się przede wszystkim odprężyć. Szczególnie ważne jest to dla osób z chronicznymi problemami ze snem. Dlatego nie powinno się zaburzać swojego rytmu dziennego. Dr Uta Fischer z Kliniki Maria Hilf w Mönchengladbach tłumaczy - Każdy człowiek ma swój 24-godzinny rytm, którego nie powinno się zmieniać. Kto każdego dnia chodzi spać o tej samej godzinie, może liczyć na szybkie zaśnięcie i dobry sen.
Odpowiednie odżywianie, a sen
Także w trakcie dnia można wpływać na to, jak będziemy spać. Chodzi o odżywianie, gdyż niektóre potrawy mogą zakłócać nam nocny wypoczynek. W trakcie letnich upałów królują lekkie potrawy. Jest to zrozumiałe w trakcie dnia, ale nie powinniśmy spożywać sałatek wieczorem, gdyż mogą one uniemożliwiać nam zasypianie. Trafiają one do żołądka i kiszek, zakłócając porządek, przez co nie możemy zmrużyć oczu. Pomóc mogą wtedy preparaty ziołowe, np. waleriana.
To, co może pomagać jest sprawą indywidualną. Niektórzy ludzie kładą się do łóżka w chłodnej bieliźnie, co im pomaga zasnąć. Inni wybierają satynową, a nie bawełnianą pościel. Kolejni rezygnują z przykrycia, gdy jest gorąco, albo stawiają łóżko w chłodniejszym miejscu, gdzie nie docierają promienie słoneczne. Najlepiej, gdy człowiek sam sprawdzi, co mu pomaga.