Jakie bakterie wywołują zatrucia pokarmowe?
Każdy chyba wie, co to nudności wymioty, bóle brzucha. Nie ma bowiem osoby, która choć raz w życiu nie miałabym do czynienia z zatruciem pokarmowym. Zatrucia pokarmowe powodowane są przez bakterie.
Salmonella
Jedną z bakterii wywołujących zatrucia pokarmowe, jest salmonella. Jest też ona chyba najbardziej „sławną” bakterią odpowiedzialną za tą dolegliwość. Znaleźć ją można na niedogotowanym drobiu oraz w surowych jajkach. Szczególnie latem groźne jest jedzenie jajek na miękko, kogla-mogla oraz tych wszystkich produktów, w których mogą być dodane surowe jajka, np. serniki na zimno, rurki z kremem, niektóre lody.
Gdy pałeczki salmonelli dostaną się do jelit, rozmnażają się i wytwarzają toksyny. Objawy następują po 36-48 godzinach. Chory będzie skarżył się na ostry nieżyt żołądkowo – jelitowy, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka. Niekiedy także skutkami zatrucia jest gorączka, bóle głowy i mięśni.
W przypadku podejrzenia zatrucia salmonellą, należy bezzwłocznie zgłosić się do lekarza.
Zobacz również:
Clostridium botulinum
Bakteria clostridium botulininu odpowiedzialna jest za wytwarzanie silnych toksyn (jad kiełbasiany). Można się zarazić, jedząc nieodpowiednio wysterylizowane konserwy mięsne i rybne, niedopieczone mięsa i ryby, pozostawione w temperaturze otoczenia.
Objawy zatrucia są widoczne po kilku bądź kilkunastu godzinach. Są to silne wymioty, bóle brzucha osłabienie, podwójne widzenie, poszerzenie źrenic, suchość, chrypka, trudności w połykaniu i oddychaniu. Może dojść nawet do porażenia nerwów, zatrzymania akcji serca i śmierci, dlatego też w przypadku podejrzenia zatrucia jadem kiełbasianym trzeba natychmiast jechać do szpitala.
Shigella
Bakterie Shigella można znaleźć np. w źle przechowywanym mleku. Wywołują one tzw. czerwonkę bakteryjną. Objawy następują po 2-7 dniach i są to: bóle brzucha, biegunka z domieszką krwi, a czasem ropy. Zakażenie może być bardzo niebezpieczne, dlatego trzeba jak najszybciej zgłosić się do szpitala.
Gronkowce
Gronkowce bardzo łatwo namnażają się w lodach, ciastkach z kremem i budyniem, jajkach, sałatkach garmażeryjnych,mleku, nabiale, mielonych kotletach, surowym mięsie (np. tatarze).
Gronkowce powodują silnie trującą toksynę, której nie niszczy gotowanie. Daje ona szybko o sobie znać, nawet już po 1-6 godzinach. Początkowo objawami są intensywne wymioty, bóle brzucha, biegunka.
Zakażenie gronkowcem jest niebezpieczne, w jego przypadku konieczne jest leczenie.
Listeria
Listeria może namnażać się w mleku, serach, surowych warzywach, wędlinach, mięsie, rybach. Do rozmnażania potrzebna jest jej niska temperatura, taka np. jaka panuje w lodówce.
Objawy zakażenie przypominają grypę i są to: wysoka gorączka, bóle mięśni i stawów. Pojawiają się w czasie od 4 godzin do kilku dni po zjedzeniu zarażonych pokarmów.
Zatrucie bakteriami Listeria jest szczególne niebezpieczne dla kobiet w ciąży (płód może zostać uszkodzony), niemowląt i osób starszych.
Autor:
Angelika Szkuta
Komentarze do: Jakie bakterie wywołują zatrucia pokarmowe?