Dlaczego identyczne na pozór bliźnięta cieszą się różnym zdrowiem? Dzieje się tak, ponieważ materiał genetyczny, choćby taki sam u dwóch różnych osobników, nie determinuje wszystkich cech w jednakowy sposób. Zajmująca się dziedzicznością pozagenową epigenetyka już wkrótce ma wyjaśnić wiele zagadek związanych z ukrytym życiem naszych genów.
Przez długi czas przyjmowano, że nasza fizyczność zaprogramowana jest w genach. Jak jednak dowodzą wyniki najnowszych badań, te podstawowe jednostki dziedziczności nie wpływają na rozwój człowieka w sposób całkowity. Niezwykle istotną rolę odgrywają bowiem także czynniki zewnętrzne. Dieta, środowisko czy różnego rodzaju nawyki są w stanie odcisnąć swój ślad w ludzkim DNA na przestrzeni zaledwie jednej wymiany pokoleniowej. Epigenetyka, zwana niekiedy nauką przyszłości, poddaje szczegółowej analizie zależności występujące między sposobem, w jaki wiedziemy życie i zajmujemy się własnym ciałem, a stopniowymi przeobrażeniami naszych genów. Ten szczególny fenomen nazywa się dziedziczeniem pozagenowym.
Zobacz również:
- Mukowiscydoza - objawy i leczenie
- Nanociała wielbłądów cudownym lekarstwem na najcięższe choroby?
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Czy geny mogą pomóc w oczyszczaniu obszaru mózgu odpowiedzialnego za Alzheimera?
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Zespół Marfana
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Geny powodem odwelkania na później?
Jakie wymierne korzyści może przynieść w nadchodzących latach epigenetyka? Odkrycie choć części tajemnic skrywanych w głębi DNA powinno doprowadzić do przełomu na polu medycyny. Już teraz wiedza nt. dziedziczności pozagenowej znajduje zastosowanie w studiach nad przebiegiem różnego rodzaju schorzeń, m.in. chorób nowotworowych. Daje ona bowiem lekarzom możliwości opracowania nowatorskich metod profilaktyki zdrowotnej oraz terapii genowych.
„Ukryte życie naszych genów”, dokument francuskiego reżysera Hervé'a Nisika, to blisko godzinna, zrealizowana we wnikliwy, ale i przystępny sposób, opowieść o badaniach, mających już w niedalekiej przeszłości odmienić oblicze współczesnej nauki.
Ukryte życie naszych genów („Épigénétique, la face cachée de nos génes”)
film dokumentalny
Francja, 2009, 52 min.
reżyseria: Hervé Nisic
najbliższe emisje
27 wrzesień, godz. 20.45
8 październik, godz. 17.00
Komentarze do: Jakie jest ukryte życie naszych genów?