Jakie produkty najbardziej uzależniają?
Człowiek nie potrafi żyć bez jedzenia. Nie jest ono wyłącznie czynnikiem zapewniającym prawidłowe funkcjonowanie, ale także nieraz staje się okazją do spotkań lub imprez okolicznościowych. Wspólne przygotowywanie posiłków to ciekawy pomysł na spędzenie wolnego czasu. Co najchętniej jemy? Jakie produkty najbardziej uzależniają?
Pomocny cukier
Pierwszym składnikiem wielu produktów, które najchętniej kupujemy, jest cukier. Nieustannie podjadamy batoniki, czekolady, cukierki. Czekoladą chcemy wyleczyć chandrę, pomóc sobie w uciążliwej nauce lub przyjemnie obejrzeć film. To ona jest źródłem cennych endorfin – hormonów, odpowiadających za dobre samopoczucie i ogólne zadowolenie. Produkty posiadające cukier uzależniają, lecz jeszcze w sposób nie tak bardzo groźny dla zdrowia. Czekolada wpływa na zmiany w cerze nastolatków lub staje się bezpośrednią przyczyną psucia się zębów i występowania próchnicy.
Motywująca kofeina
Kolejną substancja jest kofeina. Szukamy w niej źródła energii, pobudzenia oraz determinacji do dalszego działania. Współczesny świat jest nastawiony na karierę, na nieustanny bieg i coraz trudniejsze wyzwania, co zmusza nas do zmierzenia się z różnymi stresowymi sytuacjami. Pijemy coraz więcej kawy, pepsi, czy napojów energetyzujących, których nadmiar odbija się na naszym zdrowiu. Przedawkowanie kofeiny jest niebezpieczne, ale bardzo rzadkie. Powoduje ono przede wszystkim przyspieszenie i niemiarowość serca.
Szybka Ameryka
Zobacz również:
- Uzależnienie od heroiny
- Tanoreksja - uzależnienie od opalania się
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Jakie są zagrożenia wirtualnego świata?
- Kiedy zakupy stają się nałogiem?
- Postanowienie noworoczne numer 1 - przestajemy palić!
- Hipokinezja – zagrożenia i konsekwencje
- Uzależnienie od hazadru
Wpływ kultury amerykańskiej na kulturę europejską skłania nas do sięgania po fast foody. Pojawia się coraz więcej restauracji, serwujących tego typu żywność m.in.: McDonald’s, KFC, czy BURGER KING. Producenci dostosowują produkty do trybu życia konsumentów. Tutaj można zjeść szybko, dużo i tanio. Ma to także swoje negatywne konsekwencje w rozwoju cywilizacyjnych chorób do których należą: otyłość, choroby nowotworowe, miażdżyca, choroby serca i wątroby.
Uniwersalny alkohol
Alkohol i papierosy są produktami, które najbardziej uzależniają. Alkohol towarzyszy spędzaniu wolnego czasu zarówno wśród osób starszych, jak i młodszych. Staje się również sposobem na przeczekanie lub chwilowe rozwiązanie problemów. Do objawów uzależnienia należą m.in.:
- nieustanna potrzeba spożywania alkoholu,
- brak zdolności kontrolowania picia alkoholu,
- drżenia mięśniowe,
- zaburzenia snu.
Antystresowe papierosy
Papierosy, niegdyś modne, teraz stały się sposobem radzenia sobie ze stresem, jak też źródłem przyjemności. Jest wiele objawów uzależnienia, w tym najważniejsze z nich to:
- zmiany łaknienia,
- gwałtowne napady złości,
- irytacja i drażliwość,
- słaba koncentracja.
Wymienione produkty najbardziej przyczyniają się do uzależnień, a co za tym idzie - także do pogarszającego się stanu zdrowia i do chorób, które poszerzają listę schorzeń cywilizacyjnych. Współczesny świat zachęca nas do spożywania różnorodnych produktów, ale nie pokazuje nam jakie jest ryzyko uzależnienia się od nich. Tymczasem to ryzyko w przypadku papierosów czy alkoholu jest wysokie i niebezpieczne dla przeciętnego konsumenta.
Autor:
Julia Płaneta
Komentarze do: Jakie produkty najbardziej uzależniają?