Ostanio, japońskie władze zakazały rolnikom z dwóch dodatkowych prefektur sprzedaży ryżu, po odkryciu nadmiernego poziom cezu radioaktywnego.
Ostatnie pomiary wykonane na ryżu zebranym na polach gmin Fukushima i Date ujawniły zawartość cezu radioaktywnego większą niż dozwolona dawka 500 bekereli na kilogram. Dawka ta została ustalona przez rząd japoński.
Niektóre pomiary wykazały zawartość cezu 137 blisko cztery razy większą, czyli 2000 bekereli na kilogram. Rzecznik rządu japońskiego powiedział, iż rząd nakazał prefektowi prowincji Fukushima, aby zakazał sprzedaży ryzu wyprodukowanego tego roku w dwóch miejscach Date.
Zobacz również:
- Ślady pestycydów w winie
- Żywność uprawiana metodami ekologicznymi może zaoferować więcej niż ta uprawiana tradycyjnie
- Żywność ekologiczna na zdrowie
- Czy zjedlibyście mięso syntetyczne?
- Kto jest gorszy dla środowiska naturalnego, kobiety czy mężczyźni ?
- Zasady zbioru i metody konserwacji ziół
- Huragan Sandy zebrał medyczne żniwo, jakie skutki spowodował kataklizm?
- Kiełki roślinne – dlaczego warto je jeść?
Rząd również poprosił 2 381 rolników w strefach Nihonmatsu i Motomiya, aby zawiesili dostawy ryżu, dopóki nowe kontrole nie zostaną przeprowadzone.
Władze japońskie wcześniej już poprosiły 1 941 rolników o zastopowanie dostaw, w oczekiwaniu na nowe testy. W sumie, zakaz sprzedaży dotyczy dodatkowych 300 ferm. Dodały się one właśnie do 154 ferm ryżowych z okolic Onami, na którą embargo zostało nałożone już w dniu 17 listopada 2011 roku.
W ten sposób, prowincja wiejska regionu Fukushima, czwarte terytorium produkcji ryżu w Japonii, jest bardzo szeroko skażona odpadami radioaktywnymi, pochodzącymi z elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.
Pierwsze kontrole, przeprowdzone na próbkach ryżu, sprawiły, iż prefekt tej prowincji zbyt wcześnie pogratulował sobie znakomitej jakości oraz bezpieczeństwa lokalnej produkcji. Bardziej dokładne pomiary, wykonane później, ujawniły znaczące różnice w skażeniu, w zależności od strefy.