Jak się okazuje, według sondażu przeprowadzonego w Kanadzie, blisko jeden obywatel tego potężnego kraju na dziesięciu nie zawsze jest w stanie zapłacić za leki na receptę. Dzieje się tak z powodu wysokich cen tych leków.
Sondaż wspomniany wyżej opiera się na ankiecie z 2007 roku, która zbierała dane na temat zdrowia społeczności kanadyjskich (Enquête sur la santé dans les collectivités canadiennes). Sondaż ten został opublikowany w dzienniku kanadyjskiego towarzystwa medycznego (Journal de l'Association médicale canadienne).
Ludzie, którzy nie mają dobrego zdrowia, którzy mają niższy przychód i którzy żyją w Kolumbii Brytyjskiej (jedna z prowincji kanadyjskich) mają większe szanse na to, iż nie będą w stanie wykupić sobie leków przepisanych przez lekarza, z powodu ich wysokich cen.
Zjawisko to jest wyjątkowo dostrzegalne na łonie populacji, które nie dysponują ubezpieczeniem medycznym. Jedna osoba na cztery w takiej sytuacji, nie mająca ubezpieczenia, potwierdza, iż nie ma pieniędzy, aby kupić sobie leki.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Ludzie starsi, w wieku co najmniej 65 lat, mają największe tendencję do rezygnacji z kupna przepisanych im leków.
Badanie zostało zrealizowane przez badaczy z dwóch uniwersytetów kanadyjskich: uniwersytet w Kolumbii Brytyjskiej oraz uniwersytet w Toronto. W projekcie tym udział wziął również instytut Institute for Clinical Evaluative Sciences z Toronto.
Badanie zostało przeprowadzone na ponad 5 700 osobach w całej Kanadzie. Jak uważają autorzy tego raportu, problem ten ma wpływ na zdrowie Kanadyjczyków oraz na całkowity koszt opieki zdrowotnej w Kanadzie. Redukcja poziomu niewykupywania leków związanego z kosztami, może poprawić zdrowie ludzi oraz zredukować wydatki w innej dziedzinie.
Chodzi tutaj, na przykład, o koszty przyjęcia do szpitala w celu krótkoterminowej opieki lekarskiej, podsumowują badacze.
Jak uważa doktor Michael Law, z uniwersytetu w Kolumbii Brytyjskiej (Université de la Colombie-Britannique), badania te znakomicie zbiegają się w czasie ze spotkaniem ministrów kanadyjskich w Victoria, w tym tygodniu.
Doktor Michael Law stwierdza jeszcze, że ministrowie ci powinni co najmniej spróbować poprawić dostęp do leków przepisywanych na receptę dla wszystkich Kanadyjczyków.