Jeden lek, który może zapobiec – a nawet uleczyć - wielu chorobom, które dręczą ludzkość. Taką nadzieję ma zespół naukowców z University of Texas Southwestern Medical Center (Dallas, USA). Na obecnym etapie eksperymentów jednak są świadomi, że ich zmodyfikowane białko, nazwane Tat-becline 1, jest wciąż daleko od bycia cudownym lekiem na raka, choroby neurodegeneracyjne i infekcje.
Jednakże, wstępne analizy opublikowane w Nature napawają optymizmem.
Peptyd ten odpowiada części sekwencji ludzkiej proteiny, becline 1. Poprzednie badania wykazały jego kluczową rolę w wyzwalaniu procesu autofagii.
Autofagia oznacza, że komórki recyklingują białka i inne zużyte molekuły, aby uzyskać fragmenty niezbędne do rozwoju nowych związków. W tym celu, komórki posługują się enzymami rozkładającymi części cytoplazmy.
Autofagia jest niezbędna dla zachowania równowagi w komórkach. Niektóre choroby lub zaburzenia, takie jak starzenie, rak, neurologiczne i zakaźne, są czasami związane z zakłóceniami tego naturalnego procesu.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Wykazano również, że becline 1 jest aktywna w procesach ochrony przed nowotworami piersi, płuc i jajników.
Badacze chcieli więc wypróbować właściwości farmakologiczne tej konkretnej cząsteczki, która została wyposażona w zgodność z HIV (wirus powodujący AIDS). Leczone myszy pozostawały niewrażliwe na dwie infekcje zagrażające życiu: wirus Zachodniego Nilu i chikungunya.
Testowany na ludzkich komórkach, HIV nie był w stanie do nich przeniknąć.
Prace te są nadal na bardzo wstępnym etapie, ale wszystko sugeruje, że kompleks Tat-becline 1 byłby raczej skutecznym środkiem prewencji.
Czego się spodziewać? Cudowne leki często zawodzą. AIDS leczy się triterapią bez wyeliminowania wirusa, nowotwory wymagają wielu terapii, w zależności od przypadku.
Jeśli chodzi o chorobę Alzheimera i inne choroby neurodegeneracyjne, sukces jest bardzo ograniczony. Zachorowalność na te schorzenia rośnie z wiekiem.
W najlepszym wypadku, kompleks Tat-becline 1 znajdzie zastosowanie jako uzupełnienia istniejących terapii.