Jak donoszą naukowcy z Amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom, ponad 30% dorosłych amerykanów nie odsypia zalecanej dziennej dawki 7-9 godzin snu dziennie.
Przeanalizowali oni wyniki badań dotyczące nawyków spania, przeprowadzonych przez Krajowe Centrum Badań Zdrowotnych, z których wynika, że 30% ankietowanych (co w przeliczeniu daje nam średnio 40,6 mln pracowników w Stanach) śpi 6 godzin dziennie lub krócej.
Wyniki zostały przedstawione w Tygodniowym Raporcie Zachorowalności i Śmiertelności.
Badania przeprowadzone na grupie 15,214 ankietowanych wykazały jakich zawodów przedstawiciele mają największe problemy z bezsennością. Okazało się, że jest to domeną pracowników fabryk - stanowią oni 34% wszystkich cierpiących na bezsenność.
Zobacz również:
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
- Dlaczego marzenia senne są ważnym elementem psychoterapii?
- Sen najlepszym sposobem na regenerację organizmu
- Dlaczego sen jest ważny?
- Bezruch we śnie, czyli co dzieję się z umysłem podczas koszmarów
- Bezdech senny
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Jak kontrolować swoje sny?
Wykazały też, że ludzie pracujący na nocnej zmianie znacznie częściej zgłaszają niewystarczają ilość snu (44,1% ankietowanych), w porównaniu z pracującymi w dzień (28,8%). Z kolei wśród ludzi pracujących w nocy, największe problemy z zasypianiem mają magazynierzy (69,7%) i pracownicy służby zdrowia (52,3%).
Wykazano też, że problem braku snu najczęściej występuje wśród pracowników w wieku między 30 do 64 lat. Dynosans występuje także między osobami mających dwie prace a mającymi jedną - różnica 37% do 29,4%, a także między osobami pracujący ponad 40 godzin w
tygodniu i 40 godzin bądź mniej - ci pierwsi mają większe problemy z zasypianiem, jednakże nie podano w tym przypadku wyników procentowych.
Brak snu jest poważnym zagrożeniem, ponieważ wywołuje ryzyko mnóstwa problemów zdrowotnych. Badania wykazały powiązanie bezsenności z depresją, osłabieniem układu odpornościowego i problemów z pamięcią. Może także mieć wpływ na nadwagę, ciśnienie
oraz zmęczenie.