Zespół tzw. jet lag jest rezultatem działania molekuł, które hamują adaptację naszego zegara biologicznego, kiedy zmieniamy strefę czasową. Możliwość działania na te molekuły pozwoli więc na zapobiegnięcie temu zjawisku w przyszłości, jak zapowiadają angielscy naukowcy z Oxford University.
Mają oni nadzieję, że ich odkrycie pozwoli opracować całkiem nowatorskie terapie przeciwko jet lag.
Dr Akhilesh Reddy, prof. z University of Cambrigde i specjalista od zegara biologicznego, mówi: - Być może uda się nawet przystosować niektóre istniejące leki do tych zmian w strefach czasowych. Już teraz mamy medykamenty, które zmieniają to, w jaki sposób postrzegamy czas.
Współautor badania dr Stuart Peirson przeanalizował na myszach działanie molekuły, która wpływa na zegar biologiczny, a więc na postrzeganie dnia i nocy.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Mówi: - Zidentyfikowaliśmy system, który aktywnie zapobiega readaptacji zegara biologicznego.
Źródłem tego systemu jest proteina SIK1, która blokuje geny odpowiedzialne za normalny proces adaptacji naszego mózgu do stref czasowych.
Brytyjscy naukowcy swoje teorie potwierdzili w eksperymentach. Zredukowali u gryzoni działanie SIK1, co pozwoliło myszom na bezproblemowe przetrwanie 6-godzinnej różnicy czasu, tzn. ich zegar biologiczny bez większych trudności przystosował się do takiej zmiany.
Opis badania ukazał się w magazynie Cell.
Badacze sugerują teraz, że ich odkrycie może przyczynić się do opracowania terapii na niektóre zaburzenia umysłowe, takie jak schizofrenia, powiązane z dysfunkcją zegara biologicznego.
Do tej pory liczne badania zachwalały zasadność stosowania substytutów melatoniny, pozwalających na uniknięcie zaburzeń snu powiązanych z jet lag.
Poza tym Amerykanie wymyślili okulary, zdolne do adaptowania wewnętrznego zegara dzięki emisji zielonego światła.
Komentarze do: Jet lag: sposób na zapobieganie? (2)
Prawda
1Światłoterapia jest też dobra przy zmianie godzin i w ogóle jesienią i zimą. Jednak trzeba się do tego przekonać, czyli najpierw spróbować :)... pokaż całość
Jet lag - problem
1Podobno słuchawki do światłoterapii rozwiązują ten problem. Lepiej zapobiegać niż leczyć.... pokaż całość