Szukaj

Kampania informacyjna na temat przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL)

Podziel się
Komentarze0

W maju w kilkudziesięciu parafiach należących do Kurii Metropolitalnej w Gdańsku pojawią się plakaty i ulotki informacyjne na temat przewlekłej białaczki limfocytowej, która jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych. Organizatorami kampanii są Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową (PBS) oraz Stowarzyszenie Polskiej Grupy d/s Leczenia Białaczek u Dorosłych (PALG). Organizację kampanii wspiera firma Roche Polska.



Przewlekła białaczka limfocytowa w początkowym okresie przebiega bezobjawowo i wykrywana jest przypadkowo, podczas rutynowych badań krwi. Dzięki regularnie wykonywanej morfologii krwi możemy zyskać pewność, że choroba nie rozwija się w naszym organizmie. Na przewlekłą białaczkę limfocytową najczęściej (70-80% pacjentów) zapadają osoby powyżej 55 roku życia. Dlatego tak ważne jest, aby osoby starsze wiedziały czym jest przewlekła białaczka limfocytowa, jakie są objawy tej choroby oraz gdzie i w jaki sposób można uzyskać pomoc.

„Umieszczamy informacje na temat przewlekłej białaczki limfocytowej w kościołach, by uświadomić starsze osoby, że znajdują się w grupie wysokiego ryzyka zachorowania na ten rodzaj białaczki. Podobnie jak w przypadku większości chorób nowotworowych wczesna diagnoza białaczki umożliwia jej skuteczniejsze leczenie. Dlatego za pośrednictwem ulotek i plakatów namawiamy osoby powyżej 55 roku życia, aby poddawały się badaniom krwi. Regularnie wykonując badanie krwi możemy się upewnić, że jesteśmy zdrowi.” – powiedział Jacek Gugulski, Prezes Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową PBS.

W maju materiały informacyjne kampanii pojawią się m.in. w gdańskich parafiach Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny, Św. Piotra i Pawła i Matki Boskiej Bolesnej. Materiały w wersji elektronicznej (plakaty i ulotki) dotyczące przewlekłej białaczki limfocytowej znajdują się także na stronie internetowej Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą białaczkę Szpikową PBS:

www.bialaczka.com.pl

Przewlekła białaczka limfocytowa (CLL)


CLL jest najczęstszym typem białaczki występującej u osób dorosłych – stanowi około 25–30% wszystkich postaci białaczki. Ogólna częstotliwość występowania CLL wynosi około 3 przypadków na 100 tys. osób i jest dwa razy wyższa u mężczyzn niż u kobiet. Uważa się,  że mediana wieku zdiagnozowania choroby przypada na okres pomiędzy 65. a 70. rokiem życia. CLL charakteryzuje się nagromadzeniem niedojrzałych czynnościowo krwinek białych (limfocytów) w szpiku, we krwi, w węzłach chłonnych, śledzionie i innych narządach.


We krwi występują dwa rodzaje limfocytów: limfocyty B i T. Około 95% przypadków CLL wywodzi się z linii limfocytów B. Niedojrzałe czynnościowo białe krwinki żyjące dłużej niż prawidłowe limfocyty B, zaczynają się kumulować i "wypierać" zdrowe krwinki. Podczas badania przedmiotowego u części chorych na CLL można stwierdzić różnego stopnia niebolesne powiększenie węzłów chłonnych, śledziony i/lub wątroby. Naciekanie szpiku wywołuje niedobór prawidłowych krwinek, w konsekwencji prowadząc do niedokrwistości, małopłytkowości oraz osłabienia układu odpornościowego, przez co naraża pacjenta na ryzyko nawracających infekcji o ciężkim przebiegu, które stanowią najczęstszą przyczynę zgonów chorych z CLL.

Chociaż powszechnie CLL uważa się za chorobę postępującą powoli, to zaledwie 30% przypadków chorych nie poddawanych terapii przeżywa od 10 do 20 lat. W większości przypadków choroba od początku przebiega agresywnie lub wykazuje wczesną progresję nawet po zastosowaniu intensywnej terapii, prowadząc do zgonu w ciągu 2-3 lat. Dlatego bardzo istotne znaczenie ma precyzyjna ocena rokowania i wybór optymalnej terapii.

Dotychczas celem leczenia CLL było utrzymywanie pod kontrolą limfocytozy oraz eliminowanie ogólnych objawów choroby. Obecnie, wraz z wprowadzeniem nowych metod terapii, celem leczenia stanie się uzyskanie całkowitej remisji choroby, wydłużenie okresu czasu bez nawrotu choroby, a także wydłużenie życia i poprawa jego jakości.


Dodatkowe informacje

Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową (Stowarzyszenie PBS) istnieje od 2004 r. Jest pierwszą w Polsce organizacją, której celem jest wspieranie oraz integracja osób cierpiących na przewlekłą białaczkę szpikową, ich rodzin oraz bliskich.

Od 2007 r. Stowarzyszenie udziela wsparcia osobom chorym na wszystkie rodzaje nowotworów krwi. Stowarzyszenie prowadzi działalność wydawniczą, jest organizatorem szkoleń, konsultacji oraz akcji informacyjnych związanych z chorobą i nowoczesnymi metodami jej leczenia. PBS jest jednym z inicjatorów „Polskiej Koalicji Organizacji Pacjentów Onkologicznych", współpracującej z organami decyzyjnymi w celu kształtowania najkorzystniejszych rozwiązań systemowych dla pacjentów onkologicznych w Polsce.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu PBS można znaleźć na stronie internetowej: www.bialaczka.com.pl

Stowarzyszenie Polskiej Grupy d/s Leczenia Białaczek u Dorosłych PALG
istnieje od 1980 roku. Działalność grupy koordynowana jest przez Klinikę Hematologii w Katowicach pod kierownictwem prof. Jerzego Hołowieckiego. Stowarzyszenie opracowuje projekty badawcze, które realizowane są obecnie w 19 ośrodkach hematoonkologicznych w całej Polsce.

Przedmiotem działalności naukowo-badawczej grupy PALG są przede wszystkim zagadnienia związane z leczeniem białaczek u dorosłych, a w szczególności optymalizacją diagnostyki i leczenia, analizą czynników prognostycznych oraz oceną wyników leczenia różnymi programami terapii. Ważnym kierunkiem badań jest opracowywanie nowych programów terapeutycznych i w przypadku potwierdzenia ich skuteczności, wdrażanie do praktyki klinicznej. Grupa PALG od wielu lat wyznacza standardy postępowania w białaczkach u dorosłych w Polsce.

Więcej informacji o Stowarzyszeniu PALG można znaleźć na stronie internetowej: www.palg.witaj.pl

Firma Roche, z siedzibą główną w Bazylei w Szwajcarii, jest jedną z wiodących, nastawionych na innowację w zakresie ochrony zdrowia firm na świecie. Zasadnicza działalność koncernu skupia się na lekach dostępnych na receptę oraz na diagnostyce.

Roche, będąc największą na świecie firmą biotechnologiczną, dostarcza produkty i usługi z zakresu profilaktyki, diagnostyki i leczenia, przyczyniając się znacząco do poprawy zdrowia i polepszenia jakości życia ludzi. Udział w kampaniach edukacyjno – informacyjnych jest elementem ogólnoświatowej misji zaangażowania firmy Roche w projekty mające na celu polepszenie losu pacjentów. Działania na rzecz chorych nie ograniczają się tylko do dostarczania ratujących życie leków, ale mają na celu podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat wielu chorób.

Więcej informacji o Grupie Roche można uzyskać na stronie internetowej: www.roche.com

Komentarze do: Kampania informacyjna na temat przewlekłej białaczki limfocytowej (CLL)

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz