Kawa zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego u młodych dorosłych z nadciśnieniem tętniczym, których metabolizm powolnie przetwarza kofeinę. Takie wyniki badań zaprezentowano na kongresie ESC, przez dr Lucio Mos z Włoch. Ludzie, którzy pili więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie, mieli podwojone ryzyko stanu przedcukrzycowego.
Dr Mos powiedział: - Czynniki stylu życia są bardzo ważne w przypadku rokowania nadciśnienia u młodzieży. W poprzednich analizach okazało się, że kawa była czynnikiem ryzyka rozwoju nadciśnienia, a samo nadciśnienie modulowane było przez czynniki genetyczne człowieka. Powolny metabolizm kofeiny zwiększał ryzyko nadciśnienia tętniczego. Dodał również, że ukrzyca typu 2 często rozwija się u pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze.
Badanie Harvest, które analizowało wpływ kawy na stan przedcukrzycowy, przeanalizowało 1 180 pacjentów w wieku od 18 do 45 lat, u których występował 1 etap nadciśnienia tętniczego, jednak nie cierpieli na cukrzycę. Była również druga grupa kontrolna, u której sprawdzano enzym, CYP1A2, który metabolizuje kawę w organizmie – testy przeprowadzono u 4 639 pacjentów.
Zobacz również:
- Produkty spożywcze zalecane dla osób chorych na cukrzycę
- Przyprawy obniżające poziom cukru we krwi
- Noworodek matki chorej na cukrzycę
- Cukrzyca typu 1 - przyczyny, objawy, leczenie
- Cukrzyca typu 1 u dzieci
- Betatrophina nadzieją dla cukrzyków?
- Jaka jest różnica między cukrzycą typu I a II?
- Dieta przy cukrzycy
Naukowcy odkryli, że 74% uczestników piło kawę, wśród których 87% piło od 1 do 3 filiżanek dziennie. Z tego 13% osób piło więcej niż 3 filiżanki mocnej kawy. Analiza wykazała, że genotypowania CYP1A2 u 42% uczestników powodowało spowolnienie metabolizmu o 58%.
Po roku badań rozpoznano u 24% stan przedcukrzycowy. U osób pijących lekką kawę od 1 do 3 filiżanek dziennie, ryzyko choroby zwiększyło się o 34% w porównaniu do abstynentów i osób pijących maksymalnie filiżankę lekkiej kawy dziennie. Związki te były jezcze bardziej widoczne u osób cierpiących na nadwagę lub otyłość.
Dr Mos powiedział – Nasze badanie pokazuje, że picie kawy zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego u młodych dorosłych zagrożonych nadciśnieniem tętniczym. Osoby te mają spowolniony metabolizm a picie kawy jeszcze bardziej umacnia ten efekt, nie mówiąc już o osobach, które cierpią na nadwagę lub otyłość. To powoduje również wpływ na metabolizm glukozy w organizmie, co wpływa bezpośrednio na stan przedcukrzycowy.
Opracował: Damian Nowaczek
Komentarze do: Kawa zwiększa ryzyko stanu przedcukrzycowego u młodych dorosłych