Każda godzina spędzona na oglądaniu telewizji ma redukować spodziewaną długość życia o 20 minut, po 25 roku życia. Dlatego też, dorośli, którzy oglądają telewizję 6 godzin dziennie średnio, skracają swoją długość życia o 5 lat, w porównaniu do tych, którzy telewizji nie oglądają.
Takie są właśnie rezultaty badania australijskiego, które porównało czas spędzany na oglądaniu telewizji z długowiecznością.
Aby tego dokonać, badacze przeanalizowali dane pochodzące w dużej ankiety narodowej na temat cukrzycy, otyłości i zwyczajów życiowych.
Badacze stwierdzili, że czas, jaki Australijczycy poświęcali małemu ekranowi, redukuje spodziewaną długość życia o półtora roku u kobiet oraz o blisko dwa lata u mężczyzn, w porównaniu do spodziewanej długości życia ocenianej przy narodzeniu.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
Według autorów, wpływ telewizora, z tytułu bezczynności, jest tak duży, że porównuje się go z dwoma innymi czynnikami ryzyka, takimi jak tytoń oraz brak aktywności fizycznej.
Tak jak te dwa czynniki, telewizja jest bezpośrednio związana ze wzrostem ryzyka zgonu spowodowanego wypadkiem sercowo-naczyniowym.
Również, badacze sygnalizują, że nawet jeśli pracowali jedynie na podstawie źródeł narodowych, to rezultaty okazałyby się prawdopodobnie takie same w większości krajów zachodnich.
Komentarze do: Każda godzina przed telewizorem ma skracać spodziewaną długość życia o 20 minut