Badanie opublikowane w przeglądzie Journal of Neuroscience pokazuje na przykładzie mysiego modelu laboratoryjnego choroby Retta, iż można odwrócić anormalną aktywność mózgu oraz poprawić neurologiczne funkcje u zwierząt dzięki zastosowaniu "zwykłej" ketaminy.
Syndrom Retta znajduje się pośród najcięższych zaburzeń autystycznych i dotyka około 1 na 10 000 niemowląt płci żeńskiej. Niestety, do tej pory nie było żadnego skutecznego lekarstwa przeciwko tej chorobie.
Doktor David Katz, profesor neuronauk z Case Western Reserve University School of Medicine, główny autor tego artykułu, wyjaśnia: nasze badanie dostarcza nowy dowód na to, iż ów lek może odwrócić anomalie w funkcjonowaniu mózgu u myszy z zespołem Retta. Mamy również podpowiedź, gdzie możemy szukać nowych leków, które mogą pomóc ludziom z tym syndromem.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Naukowcy z Case Western Reserve University School of Medicine odkryli różnice w aktywności mózgowej myszy normalnych oraz myszy z genetyczną mutacją, która odzwierciedla syndrom Retta u ludzi.
Okazało się, że chore myszy wykazywały anormalnie niską aktywność w przodomózgowiu oraz anormalną nadaktywność w pniu mózgu. Co najważniejsze, jak podkreslają naukowcy, obszary o niskiej aktywności u myszy pokrywają się z regionami, które są także słabo aktywne u ludzi z klasycznym autyzmem.
Oznacza to, że mogą istnieć wspólne mechanizmy leżące u podstaw nieprawidłowego zachowania w obu tych chorobach.
Identyfikacja tych obszarów pozwaliła naukowcom określić nowe cele terapeutyczne. Ketamina aktywuje bowiem neurony w przodomózgowiu – kiedy podano ją chorym gryzoniom, okazało się, że wzrosła aktywność w tych regionach, a funkcje neurologiczne się poprawiły.
Ważne jest także to, iż lek był skuteczny także w małej dawce oraz nie spodowował anestezji.
Komentarze do: Ketamina odwraca anormalną aktywność mózgu w syndromie Retta