Często mówi się, że kobiety mogą mieć wszystko, jeśli tego chcą - macierzyństwo i karierę. Ale nowe badania z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley, sugerują, że kobiety, które rządzą domem, mają mniej energii i są mniej zainteresowane byciem wschodząca gwiazdą w miejscu pracy.
Podczas gdy podejmowanie decyzji związanych z prowadzeniem domu było cenione zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety, które uczestniczyły w badaniu UC Berkeley, to tylko kobiety stwierdziły, że praca w domu sprawia, że nie będą one skłonne podejmować kroków w kierunku rozwoju zawodowego w biurze.
Takiej sytuacji nie było w przypadku mężczyzn, których cele zawodowe były niezmienne, mimo obowiązków domowych.
Według psycholog Sereny Chen, współautorki badania, wygląda na to, że bycie odpowiedzialnym za decyzje w gospodarstwie domowym może dawać coś na podobieństwo władzy kobietom, co powoduje, że nie mają potrzeby szukać dodatkowych źródeł władzy poza domem.
Pomimo ruchu feministycznego i innych działań dążących do równości płci, kobiety w dużej mierze, w sprawie wychowywania dzieci oraz w domowych obowiązkach i finansach, widzą autorytet wśród mężczyzn i zdają się na ich wiedzę, podkreślają naukowcy.
Zobacz również:
- Jak zaplanować karierę?
- Przyczyny braku motywacji
- Praca na nocne zmiany szkodzi myśleniu?
- Pracownicy biurowi prowadzą „zbyt siedzący tryb życia”
- Brak umiejętności oddzielenia pracy od czasu wolnego niszczy nasze zdrowie!
- Jak mądrze zarządzać czasem?
- Rozmowa kwalifikacyjna kobiety
- Samodyscyplina - jak ją osiągnąć?
Paradygmat ten miał wpływ na wybory zawodowe kobiet, sugerują badania.
"W rezultacie, kobiety mogą podejmować decyzje, takie jak nie szukanie pracy w pełnym wymiarze czasu, nie wiedząc nawet dlaczego", mówi Melissa Williams profesor biznesu z Emory University i autorka badania.
W pierwszym doświadczeniu było badanych 136 uczestników w wieku od 18 do 30. Sprawdzano, czy czują, że posiadanie kontroli nad decyzjami domowymi jest pożądane i dające im poczucie władzy i siły.
Zarówno mężczyźni, jak i kobiety, zgodzili się, że kontrola nad gospodarstwem domowym ma pozytywny wydźwięk.
W innym doświadczeniu, każdy ze 166 kobiet była poproszona o to, aby sobie wyobrazić dwa scenariusze: że miała męża i dziecko i że podejmowała większość decyzji w gospodarstwie domowym, albo że podejmowała większość decyzji z mężem.
Kobiety następnie oceniono pod względem ważności ich celów życiowych. Te, które myślały o pierwszym scenariuszu, oceniły niżej przywileje władzy w miejscu pracy, takie jak zarabianie wysokiej pensji i władzę, niż te uczestniczki, które sobie wyobrażały, że dzielą podejmowanie decyzji z mężami.
W końcowym eksperymencie, 644 mężczyznom i kobietom zostały ponownie przedstawione te same scenariusze. Ale tym razem była inna opcja: uczestnicy mieli wyobrazić sobie, że robią większość prac domowych, bez rozróżnienia kto ma kontrolę w gospodarstwie domowym.
Znowu kobiety dzierżące władzę w domu wykazały mniejsze zainteresowanie władzą w miejscu pracy niż kobiety, które wyobrażały sobie, że podejmują decyzje w domu na równi z mężami. Tymczasem zainteresowanie mężczyzn władzą w miejscu pracy jest niezależne od tego w jaki sposób ich obowiązki domowe są realizowane.
Wnioski są takie, że moc sterowania obowiązkami domowymi zmniejsza zainteresowanie kobiet władzą poza domem.