Według szwajcarskich badaczy z uniwersytetu w Zurichu oraz z federalnej szkoły politechnicznej EPF, mózg ma redukować aktywność mięśniową w czasie wysiłku sportowego długoterminowego. Głowa w ten sposób nie pozwala ciału na przekraczanie granic.
Sportowcy wiedzą, że umysł odgrywa fundamentalą rolę w sportach, które wymagają długoterminowego wysiłku. To, czego nie wiedzieli, to to w jaki sposób mózg i ciało się organizują, kiedy mięśnie się męczą.
Dlatego też, zespół naukowców, którymi kierował Kai Lutz z uniwersytetu w Zurichu, oraz Ernst Boutellier z federalnej szkoły politechnicznej EPF, odkryli w mózgu procesy, które są odpowiedzialne za spadek aktywności mięśniowej w zmęczonym ciele.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Depresja może oznaczać guza mózgu
Dla tych testów, szwajcarscy badacze poprosili osoby o ściąganie mięśni uda tak długo, jak siły im na to pozwoliły. Naukowcy w ten sposób odkryli, że wzgórze oraz część kory mózgowej znana pod nazwą wyspy, aktywują się przed przerwaniem wysiłku mięśniowego, jak donosi strona romandie.com.
Naukowcy wiedzą już, że te dwie strefy mózgowe są odpowiedzialne za analizę informacji, które mogą stanowić zagrożenie dla organizmu. Tak jest przede wszystkim w przypadku informacji o bólu i o informacji o głodzie.
A teraz wydaje się, że jest tak również w przypadku tego rodzaju okoliczności. Rezultaty te otwierają nowe dziedziny poszukiwań, ocenia neuropsycholog Kai Lutz z uniwersytetu w Zurichu.
Jest to krok do przodu w kierunku zrozumienia roli mózgu w zmęczeniu mięśni oraz w kierunku rozwoju nowych strategii pozwalajacych zwiększyć wydolność mięśni.
Nowe rekordy więc jeszcze przed nami?