Lekarze rodzinni zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie są zaniepokojeni napiętą sytuacją w systemie opieki zdrowotnej na Słowacji. W geście solidarności apelują do pozostałych środowisk lekarskich o poparcie postulatów słowackich lekarzy.
Zdaniem Federacji PZ obecna sytuacja w słowackiej służbie zdrowia jest wynikiem arogancji władz i braku poszanowania słusznych postulatów lekarzy. Brak zrozumienia racji profesjonalistów, którzy zwracają uwagę na niedomogi słowackiego systemu ochrony zdrowia wskazuje na doktrynalne traktowanie zagadnień polityki zdrowotnej w tym kraju.
- Opiekę nad pacjentami sprawują lekarze działający przy pomocy narzędzi, których dostarcza im państwo – mówi Jacek Krajewski, prezes FPZ. - Sytuacja, kiedy to właśnie państwo, zamiast dbać o zdrowie obywatela, obniża jakość świadczonych usług zdrowotnych, zmusza lekarzy do protestu. Bo to właśnie oni wiedzą najlepiej, kiedy dobra opieka medyczna nad pacjentem jest zagrożona - dodaje.
Zobacz również:
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Lekarze przekazujący złe wiadomości są odbierani jako mający mniej współczucia
- Leki na kredyt
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
FPZ apeluje do polskich lekarzy, aby oświadczenie słowackiego Ministra Zdrowia o wezwaniu lekarzy z zagranicy dla świadczenia opieki nad pacjentami w Słowacji, pozostało wyłącznie pozbawioną znaczenia figurą retoryczną. Postulaty słowackiego środowiska lekarskiego są ich zdaniem słuszne.
- Kiedy władza błądzi - cierpi na tym pacjent – mówi Krajewski. - Wiemy o tym dobrze, gdyż nasza Federacja od ponad ośmiu lat zmaga się, nie tylko z niedofinansowaniem podstawowej opieki zdrowotnej, ale także biurokracją, której niejednokrotnie towarzyszy arogancja władzy, niezależnie od opcji politycznej, którą ta władza reprezentuje. Jak dotąd, dzięki solidarności członków Porozumienia Zielonogórskiego, udaje nam się przypominać decydentom o niezbędnych potrzebach polskich pacjentów i lekarzy oraz wspólnie znajdować drogi wyjścia z kryzysu.
Federacja Porozumienie Zielonogórskie, nie tylko solidaryzuje się z lekarzami słowackimi, ale także jest gotowa podzielić się z nimi swoim doświadczeniem.
- Dziś życzymy im sukcesu – dodaje Krajewski.