Według pewnego badania amerykańskiego, które ukazało się niedawno, liczba filmów pokazująca aktorów w trakcie palenia papierosów, bardzo silnie się zmniejszyła od 2005 roku do 2010 roku. Być może to przyczyniło się do spadku nikotynizmu w Stanach Zjednoczonych.
Ponad połowa filmów, które odniosły wielki sukces w box office amerykańskim w 2010 roku, nie zawierała żadnej sceny z palaczem.
W roku 2010, poziom ten wynosił jedną trzecią, precyzują autorzy pewnego badania przeprowadzonego przez federalne centra kontroli i prewencji chorób (CDC).
Oznacza to, że przez te sześć ostatnich lat, liczba scen przedstawiających aktora, który właśnie pali papierosa, w najbardziej popularnych produkcjach hollywoodzkich, zmniejszyła się o 56%. Podobnie, badanie naliczyło blisko 2 000 scen, w których aktor otwarcie pali na ekranie, albo robi aluzję do konsumpcji tytoniu.
Procent filmów najpopularniejszych w box office amerykańskim w 2010 roku bez ani jednej sceny przedstawiającej aktora zapalającego albo ćmiącego papierosa był najwyższy od dwóch ostatnich lat, wskazuje CDC w tym badaniu, które ukazało się w tygodniowym raporcie Morbidity and Mortality Weekly Report.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Geny wpływają na zdolność do rzucenia palenia?
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Nikotynizm
Ta mniejsza obecność na ekranie scen pokazujących aktorów, którzy palą, może przyczyniać się do spadku poziomu nikotynizmu wśród młodych ludzi w koledżach i w liceach, podkreślają autorzy.
Nikotynizm w bardzo wyraźnym spadku
Centra CDC potwierdzają w rzeczywistości, że analiza zrealizowana na podstawie czterech różnych badań pokazuje, że 44% amerykańskich nastolatków zaczęło palić po zobaczeniu aktorów palących albo żujących tytoń w filmach.
TV5monde donosi również, że poprzednie badania, opublikowane w 2010 roku przez CDC, pokazywały już, że liczba uczniów amerykańskich (w wieku od 11 lat do 14 lat), którzy palili papierosy, spadła z 11% do 5% między rokiem 2000 a 2009.
Spadek jest jeszcze bardziej zaznaczony w przypadku młodych ludzi próbujących po raz pierwszy zapalić, ponieważ w tym samym okresie procent ten spadł z 30% do 15%. Źródło takiego spadku może mieć wiele czynników, pośród których kino zajmuje miejsce, którego nie wolno zaniedbywać, zdaniem badaczy.
Komentarze do: Kino ma wpływać na spadek nikotynizmu wśród młodych ludzi