Skutki powodzi, która przetacza się przez nasz kraj, będą odczuwalne nie tylko w sferze gospodarczej i ekonomicznej, ale także odcisną swoje piętno na zdrowiu osób poszkodowanych i zagrożonych żywiołem. Lekarze już dziś ostrzegają, że organizmy powodzian funkcjonują wciąż pod naporem silnego stresu i emocji, które pozwalają im wytrwać w trudnych warunkach. Kiedy jednak sytuacja ustabilizuje się i nadejdzie czas wyciszenia i odbudowy, wielu osobom może zabraknąć sił, a ich nadwyrężony układ nerwowy z opóźnieniem zareaguje na nadmierną eksploatację.
- Gwałtowny stres, który przeżywają powodzianie, strach przed zagrożeniem, lęk o najbliższych i własny dobytek może u wielu z nich wywołać poważne zaburzenia, a nawet Zespół Stresu Pourazowego (PTSD) - twierdzi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu pod Bełchatowem. Choroba ta często dotyka osoby, które przeżyły traumatyczną sytuację lub były jej świadkami. Układ nerwowy, rozregulowany przez gwałtowny wyrzut hormonów, głównie kortyzolu zwanego hormonem stresu, długi czas nie może powrócić do równowagi. Prowadzi to nawet do zmian patologicznych w mózgu. Silne, negatywne emocje wpisują się w cały system postrzegania rzeczywistości i sprawiają, że poszkodowani nie potrafią adoptować się do nowych warunków, pogodzić ze stratą i powrócić do dawnych zadań - podkreśla lekarz.
Zobacz również:
Osoby dotknięte klęską żywiołową, nawet takie, które uniknęły większych strat, powinny być otoczone opieką państwa nie tylko pod względem ekonomicznym, ale także medycznym i psychologicznym. Szczególnie chronić należy cierpiących na depresję, zaburzenia nerwicowe i inne dolegliwości psychiczne, jednak osoby zdrowe również powinny mieć łatwy dostęp do specjalistów, aby zapobiec w przyszłości skutkom PTSD. Nieocenioną formą pomocy w takich przypadkach jest psychoterapia, która uczy pacjenta jak racjonalizować swoje lęki i przestawiać ich regulację z automatycznej na świadomą.
Klinika Psychiatryczna i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu k. Bełchatowa uruchomiła całodobową infolinię z dyżurami specjalistów dla osób z problemami emocjonalnym, związanymi z powodzią (801 000 552, płatne z całego kraju jak za połączenia stacjonarne). Poszkodowani mogą również skorzystać z bezpłatnej porady psychologa lub psychiatry, po wcześniejszym ustaleniu wizyty tel. 44 633 78 99.
Komentarze do: Klinika Wolmed pomoże powodzianom