Rośnie odsetek Polek zakażonych wirusem HIV - obecnie według danych ONZ na ok. 10 tys. zakażonych Polaków 27 proc. stanowią kobiety. Większość z nich jest w wieku rozrodczym.
Organizatorem kampanii, której założenia zaprezentowano na konferencji prasowej w Warszawie, są Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) oraz Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Ma ona przekonać Polki do wykonania testu na obecność wirusa HIV. Zachęcać do tego będą m.in. liczne spoty telewizyjne i radiowe, a także strona internetowa www.kobietaahiv.pl.
"Według szacunków, każdego roku w Polsce odbywa się około 100-200 porodów u kobiet zakażonych HIV. Coraz częściej zdarza się, że rozpoznajemy wirusa u kobiety dopiero w momencie, kiedy rodzi ona chore dziecko" - powiedział na konferencji seksuolog prof. Zbigniew Izdebski.
Tymczasem - jak przekonuje - kierownik Kliniki Położnictwa i Ginekologii w Instytucie Matki i Dziecka dr hab. Tomasz Niemiec, przy prawidłowo prowadzonej ciąży ryzyko zakażenia dziecka można zmniejszyć praktycznie do zera. Jeśli natomiast kobieta nie jest świadoma, iż jest nosicielką wirusa, ryzyko to wzrasta do ok. 40 proc.
Zobacz również:
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Anonimowe i bezpłatne testy w kierunku HIV
- HIV i AIDS w Polsce
- Epidemiologia HIV na świecie
"Do zakażenia odmatczynego HIV może dojść nie tylko podczas ciąży i porodu, ale także na skutek karmienia piersią" - powiedział Niemiec. Wyjaśnił, że aktualne zalecenia dotyczące zapobiegania zarażenia dziecka przez matkę dotyczą m.in. stosowania leczenia antyretrowirusowego w czasie ciąży. Zakażonym ciężarnym zaleca się też zakończenie ciąży poprzez planowane cięcie cesarskie oraz odradza karmienie piersią. Niemiec podkreślił, że niewiele kobiet wie o tym, że podczas pierwszej wizyty ciężarnej pacjentki u lekarza ma on obowiązek zaoferować jej rutynowy test w kierunku HIV. Tymczasem - według badań TNS/OBOP - jedynie 3 proc. kobiet deklaruje, że podczas ciąży lekarz zalecił im wykonanie testu.
"Jeśli kobieta była zdrowa i urodzi zdrowe dziecko, nie ma problemu. Jeśli jednak była zakażona, a dziecko urodzi się z HIV, taki lekarz przegra sprawę w każdym sądzie" - powiedział Niemiec.
Koszty testu na HIV wahają się od ok. 30-50 zł w placówkach państwowych - do ok. 70-120 zł w prywatnych przychodniach. Taki test można również wykonać bezpłatnie w punktach anonimowego testowania.
Organizatorzy kampanii przekonują także, że nie ma już czegoś takiego jak "grupa ryzyka" tzn., że problem HIV/AIDS nie dotyczy już tylko osób z tzw. marginesu społecznego, narkomanów czy homoseksualistów i zagrożeni jesteśmy wszyscy.
Brak jest dokładnej ewidencji dzieci zakażonych HIV w Polsce, natomiast na świecie - według danych ONZ - co roku poprzez transmisję wirusa z matki na dziecko zakażonych zostaje ok. 600 tys. dzieci, co stanowi 90 proc. wszystkich zakażeń wśród osób poniżej 15. roku życia.
Komentarze do: Kobieta a HIV