Postrzeganie zmysłowe odróżnia zdecydowanie od siebie kobiety i mężczyzn. Mężczyźni dostrzegają więcej drobnych szczegółów i wykazują się lepszym postrzeganiem poruszających się obiektów, podczas gdy kobiety cechują się większą wrażliwością na zmiany kolorów. Zatem jaka jest podstawowa różnica między kobietą a mężczyzną?
Jak wiadomo, chromosomy płciowe wpływają na charakterystyczne cechy płci (penis czy pochwa) lub te drugorzędowe (zarost, klatka piersiowa). Ale przecież chromosomy odpowiadają również za inne różnice w organizmie, na pierwszy rzut oka mniej dostrzegalne, np. w wątrobie czy w mózgu.
W każdym razie. te różnice wpływają na kilka czynników, szczególnie w świecie sensorycznym - kobiety, na przykład, mają lepszy węch niż mężczyźni. Obydwie płcie różni również słuch. A co z wizją?
Amerykańscy naukowcy wykazali, że wzrok nie jest wyjątkiem od reguły. Mężczyźni wykazują lepsze zdolności w rozróżnianiu detali i poruszających się obiektów z dużą szybkością, podczas gdy kobiety są bardziej wrażliwe na zmiany kolorów.
Badania składają się z dwóch doświadczeń, opisanych w czasopiśmie Biology of Sex Differences. W obu przypadkach, 52 uczestników: 36 kobiet i 16 mężczyzn od 16 roku życia. Wszyscy badania mieli dobry wzrok.
W pierwszej części "świnki morskie" były zestawiane z obrazem, który był coraz bardziej kontrastowany. Jego rolą było wskazanie, w którym momencie badani dostrzegą różnicę między kolorami. W tej małej "grze" kobiety uzyskały zdecydowanie lepszy wynik.
Zobacz również:
- Czy osobowość człowieka zależy od właściwości jego mózgu?
- Czym jest sztywność umysłowa?
- Mózg dziecka: początki świadomości
- Jak strach obezwładnia mózg?
- Ćwiczenia umysłowe lepsze od leków w zapobieganiu zaburzeniom poznawczym?
- Mózg autystycznych dzieci reaguje na słowa, które dają rezultat w ich rozwoju
- Objawy wylewu
- Depresja może oznaczać guza mózgu
Badania potwierdziły, że różnice w rezultatach wynikają przede wszystkim z pracy mózgu. Ten organ nie jest identyczny dla obu płci.
W drugiej części eksperymentu, obrazy składały się z czarno-białych pasków ułożonych pionowo i poziomo, różnej szerokości i poruszających się w różny sposób.
W tym przypadku, mężczyźni uzyskali lepszy wynik w postrzeganiu obiektów będących w ruchu, niż kobiety.
Te wyniki nie zadziwiają naukowców, ponieważ za efekty badań opisanych powyżej odpowiada grupa neuronów wzgórza mózgu, znajdującego się w korze wzrokowej pierwotnej, która jest odpowiedzialna za odbiór wrażeń wzrokowych i stanowi ostatni element drogi wzrokowej.
Do kory wzrokowej dochodzą włókna nerwowe promienistości wzrokowej, które przewodzą impulsy nerwowe z siatkówek obojga oczu.
Co ciekawe, mężczyźni posiadają 25% więcej komórek kory wzrokowej niż kobiety. Nasuwa się tutaj pytanie - dlaczego?
Komórki te rozwijają się pod wpływem androgenów, hormonów męskich, podczas fazy embrionalnej i płodowej. Nieuchronnie, połączenie między neuronami i budowa mózgu odróżnia od siebie obie płci, co tłumaczy się poprzez różnicę w zdolnościach postrzegania wzrokowego.
Czy ten fakt jest powiązany z czasami naszych przodków trudniącymi się zbieractwem czy łowiectwem, kiedy kobiety i mężczyźni mieli konkretne, przydzielone zadania?
Niektórzy naukowcy potwierdzają tę hipotezę.
Tymczasem, to badanie nie jest przekonujące dla wszystkich naukowców, np. John Barbur z Uniwersytetu w Londynie twierdzi, że kobiety mają lepsze zdolności w rozróżnianiu kolorów niż mężczyźni, tylko i wyłącznie dlatego, że poświęcają temu więcej uwagi.