Ocena obecnej sytuacji w ochronie zdrowia oraz konsolidacja środowisk lekarskich, były celem spotkania przedstawicieli Porozumienia Organizacji Lekarskich (POL) – Federacji Porozumienie Zielonogórskie, OZZL, Polskiej Federacji Pracodawców Ochrony Zdrowia oraz Stowarzyszenia Lekarzy Praktyków, które odbyło się 18 i 19 lutego 2012 roku w Wiązowie.
Zebrani szczególną uwagę poświecili projektowi rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie recept, uznając go za bezprawny i nie do przyjęcia. Przytoczyli następujące argumenty przeciw niemu:
- Przekracza ustawowe upoważnienie, na podstawie którego rozporządzenie to zostaje wydane;
- Stoi w kolizji z innym przepisem rozporządzenia w sprawie recept, który pozwala na wypisywanie leków przy użyciu nazw międzynarodowych;
- Utrzymuje niewykonalny obowiązek weryfikacji prawa pacjentów do refundacji leku: -sprawdzania ich ubezpieczeń zdrowotnych i dodatkowych uprawnień oraz Charakterystyk Produktów Leczniczych. Tymczasem obowiązki te powinien wykonywać ubezpieczyciel;
- Zwiększa ilość biurokratycznych i niezwykle czasochłonnych obowiązków m.in. nakazuje określanie stopnia odpłatności wszystkich leków;
- Znacznie utrudnia leczenie pacjentów i zmniejsza ich dostęp do lekarzy oraz do leków refundowanych.
Zobacz również:
- Dramat na Podkarpaciu. Wypisany z dwóch szpitali mężczyzna zmarł na sepsę [wideo]
- Czy wykonanie zabiegu leczniczego bez zgody pacjenta jest przestępstwem?
- Opieka w domu: @lvp, przypadek naprawdę pojedynczy?
- Pacjencie! Czy wiesz jakie prawa Ci przysługują?
- Z humorem przeciwko nadużyciom lekarzy
- Kwas γ-aminomasłowy i receptory GABA-ergiczne
- Multiwitaminy - prewencja chorób przewlekłych?
- Jak działają leki zwiotczające?
Nie został rozwiązany również główny problem zgłaszany przez lekarzy. Ograniczenie refundacji do wskazań rejestracyjnych zawartych w Charakterystyce Produktu Leczniczego powoduje, że wielu pacjentów nie stać na leczenie za 100% ceny leku.
Porozumienie Organizacji Lekarskich odniosło się także do uchwały naczelnej Rady Lekarskiej z dnia 10 lutego br., która zaleca nie podpisywanie nowych i wypowiedzenie dotychczasowych umów z NFZ na recepty refundowane, uznając ją za krok w dobrym kierunku.
Organizacje lekarskie skierowały swoje stanowiska odnośnie projektu rozporządzenia w sprawie recept do Ministra Zdrowia. POL oczekuje na uwzględnienie ich w trakcie przygotowywanie ostatecznego kształtu tej regulacji. W przypadku zignorowania słusznych postulatów lekarzy POL wznowi akcję protestacyjną.
Komentarze do: Kolejny bubel prawny Ministerstwa Zdrowia