Szukaj

Kolejny krok na drodze badań boreliozy?

Podziel się
Komentarze2

Naukowcy z University of Texas Health Science Center w Houston przeprowadzili badanie mające na celu odnalezienie genów bakterii, które powodują boreliozę. Odkrycie to pozwoliłoby ułatwić diagnozę oraz leczenie. Co roku ofiarami owej bakterii pada 30 000 Amerykaninów.



W badaniu posłużono się nową techniką, która pozwoliła na przebadanie 15 razy większej ilości genów bakterii niż miało to miejsce w ciągu minionych 30 lat. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie internetowym PLOS ONE.

Naukowcy mają nadzieję wykorzystać te informacje, by rozwiązać zagadkę: jak bakteria o spiralnym kształcie Borrelia burgdorferi przyczynia się do boreliozy. Kleszcze przechowują bakterię i przenoszą ją na zwierzęta oraz na ludzi w chwili ugryzienia. Borelioza została odkryta w 1981 roku.

- Wierzymy, że nasze badanie jest jednym z najważniejszych, jakie zostały przeprowadzone na temat boreliozy w ciągu najbliższych kilku lat - powiedział Steven Norris, autor badania, a także wicedyrektor Department of Pathology and Laboratory Medicine na UTHealth Medical School.

Bakteria może przedostać się niemalże do każdej tkanki ludzkiej bądź zwierzęcej i zaatakować w ciągu kilku miesięcy bądź lat (!) od zarażenia. Do najczęstszych objawów zaliczyć można czerwoną wysypkę oraz objawy zbliżone do grypy. Choroba może przyczynić się do problemów z układem nerwowym bądź zaburzeniami rytmu serca. Większość przypadków boreliozy można leczyć antybiotykami.

- Naszym celem długoterminowym jest rozpoznanie, identyfikacja i scharakteryzowanie czynników determinujących boreliozę - powiedział Tao Lin, współautor badania, a także asystent profesora patologii i laboratorium medycznego na UTHealth Medical School.

- Posiadając te informacje, możemy mieć znacznie jaśniejszy obraz czynników determinujących te fascynujące mikroorganizmy, a także mechanizmów patogenezy związanych z tym unikalnym, inwazyjnym patogenem - dodał Tao Lin.

Norris oraz Lin przeprowadzili testy na 1 739 genach w bakterii, by sprawdzić które geny wpływają na roznoszenie choroby przez mikroorganizmy.

Aby to uczynić, zmutowali geny bakteryjne i zbadali ich wpływ na model infekcji przeprowadzony na myszy. Ostatecznie wyizolowali i scharakteryzowali ponad 4 479 mutacji bakterii. Podczas gdy przez ostatnie trzy dekady naukowcom udało się scharakteryzować niespełna 40 genów bakteryjnych, Lee oraz Tao scharakteryzowali ponad 790 w znacznie krótszym okresie czasu.

Norris i Lin pracują na wydziałach University of Texas Graduate School of Biomedical Sciences w Houston.

 

 

Komentarze do: Kolejny krok na drodze badań boreliozy? (2)

Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze