Komórki macierzyste często nazywane są „medycyną XXI wieku” lub „kluczem do długowieczności”. Na całym świecie od wielu lat trwają badania nad nowymi możliwościami ich zastosowania. Pozytywne wyniki terapii eksperymentalnych z wykorzystaniem komórek macierzystych dają szansę na skuteczne leczenie w obszarach, w których współczesna medycyna napotyka trudności.
Większość z nas nawet nie zdaje sobie sprawy, że w przyszłości to właśnie komórki macierzyste mogą pomóc w powrocie do zdrowia nam lub członkom naszej rodziny.
Potencjał komórek macierzystych
Komórki macierzyste to pierwotne komórki o unikatowych zdolnościach do samoodnowy i przekształcania się w inne komórki, z których zbudowane są tkanki człowieka, np. nerwowa, mięśniowa, kostna czy krew. Znajdują się one min. w skórze, tkance mięśniowej, tkance tłuszczowej i w wątrobie.
Klucz do długowieczności
Dynamiczny rozwój współczesnej medycyny i farmakologii pozwala przypuszczać, że w niedalekiej przyszłości uda nam się ograniczyć procesy starzenia i tym samym stworzyć możliwość wydłużenia życia.
- Komórki macierzyste są obecne w organizmie człowieka przez całe życie, ale wraz z wiekiem ich potencjał i liczba maleją, a ich wymiana ulega zakłóceniom. Dlatego się starzejemy. Szansa na zahamowanie tego procesu tkwi właśnie w komórkach macierzystych i ich unikatowych właściwościach, które współczesna medycyna coraz lepiej wykorzystuje – mówi dr Tomasz Baran z Polskiego Banku Komórek Macierzystych.
Komórki macierzyste uczestniczą w regeneracji tkanek w ciele dorosłego człowieka. Ich niezwykła plastyczność pozwala pozyskać je z praktycznie każdego rodzaju komórek znajdujących się w naszym organizmie. Najbardziej wartościowe i coraz częściej wykorzystywane w terapiach są komórki pozyskane z krwi pępowinowej. Już dziś są one standardowo stosowane w leczeniu ponad 70 schorzeń: onkologicznych, hematologicznych czy z zakresu medycyn regeneracyjnej. Wbrew powszechnie panującej opinii, wykorzystuje się je nie tylko w leczeniu dzieci, lecz również osób dorosłych.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Jeżeli Twój lekarz jest zdrowy – Ty pewnie też jesteś!
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
Zawał serca, udar mózgu, cukrzyca…
Temat komórek macierzystych od kilku lat wzbudza gorące emocje w świecie medycyny. Naukowcy co chwilę informują o kolejnych przełomowych badaniach z ich wykorzystaniem. Przykładem mogą być pozytywne wyniki terapii naukowców z Uniwersytetu w Louisville, Brigham and Women’s Hospital w Bostonie i Uniwersytetu Harvarda zastosowanej u pacjentów po przebytym zawale serca. Dwa lata po terapii komórkami macierzystymi wykazano znaczną poprawę funkcji serca oraz, co istotne, nie zaobserwowano żadnych działań niepożądanych.
Natomiast badacze z University of Texas w USA dowiedli, że komórki macierzyste mogą sprzyjać regeneracji mózgu po udarze niedokrwiennym. Obecnie trwają zakrojone na szeroką skalę badania kliniczne nad wykorzystaniem komórek m.in. w leczeniu stwardnienia rozsianego, choroby Parkinsona, choroby Alzheimera, chorób wątroby, tocznia, uszkodzenia rdzenia kręgowego, dystrofii mięśniowej czy oparzeń.
Podobne badania prowadzone są również w Polsce. Wkrótce na Zjeździe Polskiego Towarzystwa Medycyny Regeneracyjnej naukowcy i klinicyści będą wymieniać doświadczenia na temat stosowania terapii regeneracyjnych w Polsce.
Zadbaj o zdrowie najbliższych
Powszechnie wykorzystywanymi źródłami komórek macierzystych są krew obwodowa, szpik kostny i krew pępowinowa. Jednak jedynym nieinwazyjnym sposobem ich pozyskania jest pobranie krwi pępowinowej podczas porodu. Ponadto komórki macierzyste z krwi pępowinowej mają przewagę nad komórkami pochodzącymi z pozostałych źródeł, ponieważ są bardziej pierwotne i mają dziesięciokrotnie większe zdolności regeneracyjne. Dlatego jeśli ktoś z Twoich najbliższych spodziewa się dziecka, warto pomyśleć o zabezpieczeniu zdrowia nowego członka rodziny.
- Możliwość pozyskania i wieloletniego przechowywania komórek macierzystych z krwi pępowinowej to ważne osiągnięcie medycyny. Można je wykorzystać w leczeniu wielu chorób. Dlatego cieszę się, że rodzice mojego wnuczka zdecydowali się na przechowywanie jego krwi pępowinowej - mówi prof. Magdalena Łętowska z Instytutu Hematologii w Warszawie.
- Wykorzystujmy te elementy nowej wiedzy medycznej, które mogą dobrze służyć człowiekowi. Dlatego zdecydowałem się zabezpieczyć krew pępowinową mojej wnuczki - przyznaje prof. dr hab. n. med Henryk Wiktor, Kierownik Zakładu Położnictwa, Ginekologii i Pielęgniarstwa Położniczo-Ginekologicznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.