Naukowcy amerykańscy donoszą, iż udało im się dokonać kluczowego postępu w leczeniu serca uszkodzonego w wyniku zawału. Ten kluczowy postęp zawdzięczamy pracom nad komórkami macierzystymi. Badanie ukazało się w przeglądzie Journal of the American Medical Association, a o jego rezultatach dyskutowali także naukowcy zgromadzeni na konferencji American Heart Association, która odbyła się w Kalifornii.
Okazuje się, że komórki macierzyste oferowane przez obce osoby są bezpieczne i skuteczne, zupełnie tak samo jak komórki własne pacjentów, w naprawianiu uszkodzonej tkanki mięśnia sercowego.
Prace amerykańskich naukowców objęły obserwacją 30 pacjentów z Miami i Baltimore. Pacjenci ci doświadczyli zawału serca kilka lat wcześniej (niektórzy nawet przed 3 dekadami). U wszystkich pojawiła się nieuleczalna do tej pory niewydolność serca, ponieważ jego tkanka była bardzo poważnie uszkodzona.
Zobacz również:
- Historia badań nad komórkami macierzystymi
- Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?
- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i szpiku kostnego ratują życie
- Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
- Nie trać serca niepotrzebnie
- Migotanie przedsionków – przyczyny, objawy, leczenie
- Choroba wieńcowa – przyczyny, objawy, leczenie
- Tamponada serca - przyczyny, objawy, leczenie
Naukowcy nie kryją więc podekscytowania tym eksperymentem, ponieważ pokazuje on, że komórki macierzyste mogą być zamykane w „bankach”, a następnie używane jako terapia po zawale serca, zupełnie tak samo jak dziś przechowuje się krew.
W omawianym badaniu posłużono się specyficznym typem komórek macierzystych ze szpiku kostnego. Zgodnie z oczekiwaniami naukowców, komórki te nie zostały odrzucone przez organizmy biorców.
Dr Joshua Hare z University of Miami, główny autor tego badania, wyjaśnia: zupełnie inaczej niż w przypadku innych komórek, tym brakuje kluczowej cechy na ich powierzchni, która sprawia, że układ odpornościowy biorcy rozpoznaje je jako obcą tkankę i je atakuje.