Po raz pierwszy na świecie udało się wyizolować ze szpiku kostnego dorosłego człowieka komórki macierzyste, a konkretnie komórki embrionalne. Tego przełomowego odkrycia dokonał wraz z zespołem Polak - prof. Mariusz Z. Ratajczak.
To przełomowe odkrycie polskiego lekarza zostało ogłoszone 12 grudnia w Atlancie na dorocznym zjeździe Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego, w którym wzięło udział 25 tys. specjalistów z całego świata. Może ono zmienić oblicze światowej medycyny! Prawdopodobnie jest to jedno z największych osiągnięć naukowych ostatnich lat.
Zobacz również:
- Historia badań nad komórkami macierzystymi
- Na co zwrócić uwagę wybierając bank krwi pępowinowej?
- Komórki macierzyste z krwi pępowinowej i szpiku kostnego ratują życie
- Pobieranie komórek macierzystych z krwi pępowinowej
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
Chodzi o komórki macierzyste, a konkretnie o komórki embrionalne, które "jako pierwsi na świecie znaleźliśmy, oczyściliśmy i wyizolowali ze szpiku dorosłego osobnika frakcje komórek, odpowiadające komórkom embrionalnym. Mają one morfologię i markery komórek embrionalnych oraz potrafią tworzyć tzw. ciałka embrionalne w hodowlach. A więc jest to alternatywa dla komórek embrionalnych pochodzących z płodu, a takie ich pozyskiwanie było zarzewiem światowej dyskusji o podłożu etycznym" - tłumaczy prof. Ratajczak. "Na razie udało nam się zróżnicować te komórki w kierunku naprawy mięśnia sercowego, komórek nerwowych oraz wysepek trzustki. Ale mamy już źródło komórek embrionalnych i trzeba pracować nad dalszym ich różnicowaniem" - dodaje na łamach "Dziennika Polskiego" profesor.
Komentarze do: Komórki macierzyste ze szpiku kostnego