Szukaj

Kompleksowy Plan Działań dla Europy w zakresie walki z bólem

Podziel się
Komentarze0

W dniach 3-4 maja 2011 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyło się sympozjum „Societal Impact of Pain” (SIP 2011). Podczas konferencji podjęto debatę na temat społecznego znaczenia bólu, a jej efektem było wypracowanie Kompleksowego Planu Działań. Zawarto w nim priorytetowe obszary walki z bólem oraz działania, które należy podjąć, aby skutecznie mu przeciwdziałać.



Blisko 9% obywateli Unii Europejskiej cierpi codziennie z powodu bólu, wynika z dokumentu „The prevalence, correlates and treatment of pain in the European Union”. Wraz z wiekiem częstość występowania dolegliwości bólowych wzrasta, co ma ogromny wpływ na jakość życia pacjentów. Niezbędne jest więc budowanie świadomości dotyczącej potrzeb w zakresie leczenia bólu w Europie oraz dyskusja nad najważniejszymi wyzwaniami, celami oraz instrumentami służącymi jego zwalczaniu.

Sympozjum SIP 2011 zgromadziło blisko 300 przedstawicieli europejskiego systemu opieki zdrowotnej z ponad 30 państw. Było okazją do wymiany poglądów i doświadczeń dla lekarzy i innych pracowników służby zdrowia. W rozmowach udział wzięli także przedstawiciele władz oraz grup reprezentujących pacjentów cierpiących z powodu bólu. Nie zabrakło także polityków, ustawodawców i dysponentów budżetu. Prowadzone rozmowy miały na celu uświadomienie potrzeby podniesienia standardów leczenia bólu w Europie i zaowocowały wypracowaniem Kompleksowego Planu Działań.

„Ból to zjawisko, które dotyka każdego z nas, zarówno osobiście, jak i przez cierpienie bliskich nam osób. Kompleksowy Plan Działań zwraca uwagę na najważniejsze aspekty polityki, którymi powinny zająć się rządy Unii Europejskiej i państw członkowskich. Równocześnie uświadamia nam, jak pilną sprawą dla całej Europy jest podjęcie zdecydowanych działań i uwzględnienie w krajowej polityce dotyczącej opieki zdrowotnej wpływu, jaki ból ma na społeczeństwo” - uważa Jim Higgins, deputowany do Parlamentu Europejskiego i przewodniczący sesji warsztatowej, podczas której opracowano Kompleksowy Plan Działań. „Atutem Planu Działań jest to, że uwzględnia on wszystkie aspekty, którymi należy się zająć - począwszy od poprawy dostępu do diagnostyki bólu, poprzez działania uświadamiające, aż po upowszechnianie najlepszych praktyk i monitorowanie trendów w leczeniu bólu za pośrednictwem ogólnoeuropejskiej platformy” - dodaje Jim Higgins.

Kompleksowy Plan Działań powstał w ramach panelu dyskusyjnego „Strategia walki z bólem: jak zapewnić dostęp do leczenia bólu”. Przedstawiono w nim najważniejsze działania, jakie instytucje unijne oraz państwa członkowskie mogą podjąć, aby na szczeblu ogólnoeuropejskim skutecznie zminimalizować wpływ bólu na społeczeństwo. Plan wzywa rządy państw członkowskich oraz instytucje unijne do wytężonej pracy w siedmiu konkretnych obszarach walki z bólem:

  1. Uznanie bólu za ważny czynnik obniżający jakość życia.
  2. Zapewnienie dostępu do informacji oraz diagnostyki i leczenia bólu.
  3. Upowszechnienie wiedzy na temat medycznych, finansowych i społecznych konsekwencji bólu i jego leczenia.
  4. Upowszechnienie wiedzy na temat ważnej roli, jaką odgrywa profilaktyka, diagnozowanie i leczenie bólu.
  5. Intensyfikacja działań na polu badania bólu.
  6. Stworzenie ogólnoeuropejskiej platformy współpracy w zakresie wymiany, porównywania i definiowania najlepszych praktyk.
  7. Monitorowanie trendów w leczeniu bólu z wykorzystaniem ogólnoeuropejskiej platformy.
„Wnioski wynikające z przeprowadzonych podczas sympozjum rozmów pokazują, jak ogromny wpływ ma ból na człowieka jako jednostkę, na środowisko zawodowe oraz na całe społeczeństwo. Powinniśmy także uświadomić sobie, że wraz z postępującymi zmianami profilu demograficznego Europy i starzeniem się europejskich społeczeństw, ból będzie się stawał coraz poważniejszym problemem. Dlatego musimy lepiej go zrozumieć i odpowiednio mu przeciwdziałać” - powiedział John Dalli, Komisarz UE ds. Zdrowia i Polityki Konsumenckiej.


Sympozjum Societal Impact of Pain 2011 odbyło się pod auspicjami wszystkich trzech głównych instytucji Unii Europejskiej: Parlamentu Europejskiego, Komisji Europejskiej oraz Rady Unii Europejskiej. Merytorycznego wsparcia udzieliło 85 krajowych i międzynarodowych organizacji oraz instytucji dążących do poprawy standardów leczenia bólu.

„Z uwagi na częstość występowania i istotny niekorzystny wpływ na pacjentów oraz ogół społeczeństwa, ból należy uznać za ważny wskaźnik jakości opieki zdrowotnej” - twierdzi dr Alberto Grua, Wiceprezes Grünenthal Europa & Australia. „Właśnie dlatego zapewniamy wsparcie sympozjum ‘Societal Impact of Pain’, które sprzyja wymianie najlepszych praktyk, a co za tym idzie, poprawie standardów opieki zdrowotnej w zakresie leczenia bólu” - dodaje dr Alberto Grua.

Dodatkowe informacje

O sympozjum „The Societal Impact of Pain”


Ramy naukowe Sympozjum SIP 2011 zostały określone przez EFIC® czyli Europejską Federację Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP®). Sympozjum odbyło się przy wsparciu merytorycznym międzynarodowych organizacji działających na rzecz pacjentów oraz organizacji naukowych reprezentujących różne środowiska i interesy, które łączy wspólny cel, jakim jest poprawa standardów leczenia bólu w Europie. Wsparcie logistyczne, przygotowanie oraz organizację zapewniła firma farmaceutyczna Grünenthal GmbH. Gospodarzami Sympozjum byli deputowani do Parlamentu Europejskiego: dr Jirí Maštálka i dr Milan Cabrnoch. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.sip-meetings.org

Informacje o EFIC

EFIC® czyli Europejska Federacja Oddziałów Międzynarodowego Towarzystwa Badania Bólu (IASP®) to multidyscyplinarna organizacja, której działalność skupia się na badaniach i leczeniu bólu. W jej skład wchodzą 34 Europejskie Oddziały Narodowych Towarzystw Badania Bólu. Utworzone w 1993 roku 34 Oddziały, z których powstała Federacja EFIC, reprezentują Towarzystwa Badań Bólu z 34 państw europejskich, zrzeszające blisko 20.000 naukowców, lekarzy, pielęgniarek, fizjoterapeutów, psychologów i innych pracowników służby zdrowia z całej Europy, którzy prowadzą badania nad bólem i leczą pacjentów cierpiących z powodu dolegliwości bólowych. Więcej informacji można znaleźć na stronie www.efic.org

Szczegółowe informacje na temat Kompleksowego Planu Działań można znaleźć na stronie www.sip-meetings.org/press

Szczegółowe informacje dotyczące programu oraz wyników sympozjum „Societal Impact of Pain 2011”, a także materiały filmowe i zdjęciowe można znaleźć na stronie http://www.sip-meetings.org/press

Komentarze do: Kompleksowy Plan Działań dla Europy w zakresie walki z bólem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz