Konopie indyjskie stosowane były w leczeniu bólu już 3 tysiące lat przed naszą erą. Badania wskazują, że palenie konopii indyjskich może znacznie zredukować przewlekły ból u pacjentów z uszkodzonymi nerwami. Badanie przeprowadzone na niewielkiej, 23-osobowej grupie ludzi wykazało poprawę jakości snu i złagodzenie stanów lękowych.
Eksperci z Wielkiej Brytanii zwrócili uwagę na fakt, iż zauważalna ulga w bólu była niewielka, jednak jest ona potencjalnie ważna jako podstawa do dalszych badań.
Około 1 do 2% ludzi cierpi na przewlekłe bóle neuropatyczne – bóle spowodowane problemami w komunikacji pomiędzy nerwami – brakuje jednak skutecznych metod leczenia.
Niektórzy pacjenci z tego rodzaju przewlekłymi bólami mówią, że palenie marihuany pomaga im zwalczać objawy bólów.
Naukowcy natomiast badają, czy zażywanie kanabinoidów – substancji chemicznych znajdujących się w konopii indyjskiej – w postaci pigułki może mieć taki sam skutek.
Jednak zespół z uniwersytetu McGill w Montrealu twierdzi, że brakuje badań nad paleniem konopii indyjskiej.
Moc preparatu
W badaniu wykorzystano trzy próbki konopii indyjskiej o różnej zawartości składnika aktywnego tetrahydrokanabinolu – 2,5%, 6% oraz 9 ,4% – oraz próbkę placebo.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Pod nadzorem pielęgniarki badani wdychali przez fajkę pojedynczą dawkę 25mg trzy razy dziennie przez pięć dni, a przez kolejne dziewięć dni dawki odstawiono. Cykl następnie powtórzono jeszcze trzy razy.
U pacjentów, którym podano największą dawkę ból był znacznie mniej odczuwalny niż w przypadku zażywających placebo oraz stwierdzono u nich poprawę snu, a także mniej stanów lękowych i depresyjnych.
– Wedle naszej wiedzy jest to pierwsza odnotowana próba kliniczna palenia konopii indyjskiej przeprowadzona na pacjentach ambulatoryjnych – powiedział dr Mark Ware, przewodniczący grupy badawczej.
Stwierdził również, że potrzeba dokładniejszych i długoterminowych badań z użyciem mocniejszych dawek konopii w celu zweryfikowania odkryć i lepszej oceny bezpieczeństwa.
– Należy przeprowadzić badania kliniczne przy użyciu specjalnych inhalatorów do zastosowania odmierzonych dawek konopii – dodał.
„Zachęcający krok naprzód”
Profesor Tony Dickenson, ekspert w dziedzinie medycyny bólu na University College w Londynie, powiedział, iż wielu pacjentów z tego rodzaju bólami mówi, iż odczuwa korzystny wpływ konopii indyjskich, jednak w przypadku samodzielnego podawania pojawiały się problemy natury zdrowotnej.
Dodał również, że zauważone uśmieżenie bólu było stosunkowo niewielkie, lecz mogłoby stanowić dużą szansę dla pacjentów często cierpiących z powodu bezsenności i depresji wywołanej swoim stanem zdrowotnym.
Dr Dickenson dodał, że warto również zbadać, czy nie ma skuteczniejszej metody wprowadzania preparatu do organizmu niż przez jego wdychanie.
– Ważne jest, by w przyszłości szukać pacjentów reagujących szczególnie dobrze, gdyż dla niektórych grup, takich jak starsi pacjenci, może to być środek nieodpowiedni – wyjaśnił naukowiec.
– W testach klinicznych nie bierze udziału tylu pacjentów, ilu oczekiwano, co podkreśla trudność przeprowadzenia takich badań.
Dr Peter Shortland, wykładowca neurologii w Barts i London School of Medicine and Dentistry, powiedział, że ważny jest fakt, iż preparat stosowany w badaniu nie wywoływał psychoaktywnych efektów często związanych z działaniem mocnych dawek konopii.
Dodał również, że badanie było „zachęcającym krokiem naprzód”, ale niezbędne jest podjęcie dalszych badań na szerszą skalę.
Komentarze do: Konopie indyjskie mogą łagodzić przewlekłe bóle nerwowe (1)
testy kliniczne
1mają za mało chętnych? ja mogę testować nawet charytatywnie:)... pokaż całość