Nastolatki, które palą konopie, są bardziej zagrożone chorobami umysłowymi oraz rozwojem pewnej postaci schizofrenii w wieku dorosłym. Jeszcze wiosną tego roku, kanadyjskie badanie wykazywało, że konsumpcja konopi u osób dorosłych często wiąże się z pojawieniem się chorób psychicznych, takich jak zaburzenia dwubiegunowe, depresja, zaburzenia lękowe.
Teraz, nowe badanie amerykańskich badaczy alarmuje, że nastolatki mające kontakt z tym narkotykiem, są bardziej zagrożone w wieku dorosłym rozwojem zaburzeń umysłowych, takich jak schizofrenia, w porównaniu do nastolatków, które nie używają konopi.
Dr Asaf Keler z School of Medicine w Maryland w USA, kierujący tym badaniem, mówi: - Niektóre nastolatki genetycznie są predysponowane do chorób umysłowych. U nich konsumpcja konopi jest wyjątkowo niebezpieczna, ponieważ konopie wyzwalają chorobę.
Zobacz również:
- Narkotyki twarde - LSD
- Krokodyl - jeden z najbardziej śmiercionośnych narkotyków
- Zaskakujące opinie młodzieży na temat marihuany
- Narkotyki - cała prawda o używkach
- Czy legalizacja marihuany jest możliwa?
- Uzależnienie od marihuany
- Moje dziecko bierze narkotyki! Co mam robić?
- Niebezpieczna „moda” na metamfetaminę
W swoim eksperymencie dr Keler posłużył się młodymi myszami, które przez 20 dni miały kontakt z marihuaną. Następnie gryzonie przeszły odwyk. Ale kiedy osiągnęły wiek dorosły, okazało się, że ich mózgi były w dalszym ciągu uszkodzone, a myszy cierpiały na różnego rodzaju choroby umysłowe.
Dr Keler mówi: - Wiek nastoletni o okres najbardziej krytyczny dla konsumpcji konopi. W tym właśnie wieku narkotyk najsilniej działa na mózg, a skutki są nieodwracalne.
Przypomnijmy, że poprzednie badania udowodniły, iż konsumpcja konopi zwiększa ryzyko udaru mózgu, raka płuc i depresji.
Komentarze do: Konopie zwiększają ryzyko schizofrenii