Nowe badanie w The Obstetrician & Gynaecologist sugeruje, że dobra kontrola astmy u kobiety ciężarnej ma kluczowe znacznie, gdyż zła kontrola nad chorobą może mieć negatywne skutki dla zdrowia samej kobiety, jak i zdrowia płodu.
Astma dotyka ok. 10% ciężarnych kobiet.
The Obstetrician & Gynaecologist odnotowuje, że ciężkość astmy w okresie ciąży nie zmienia się, pogarsza albo poprawia w równych proporcjach. Dlatego wszystkie kobiety ciężarne z astmą powinny być starannie obserwowane przez okres całej ciąży, niezależnie od stopnia ciężkości choroby.
Amerykańskie wytyczne rządowe zalecają leczenie astmy u ciężarnych podobne do leczenia kobiet niebędących w ciąży i dla mężczyzn.
Autorzy artykułu stwierdzają też, że zła kontrola nad astmą prowadzi do ciężkich skutków ubocznych dla zdrowia kobiety ciężarnej i płodu, jak na przykład nadciśnienie czy też niska waga urodzeniowa. Natomiast dobra kontrola nad astmą obniża tego typu zagrożenia praktycznie do zera.
Zobacz również:
The Obstetrician & Gynaecologist przywołuje też obawy kobiet ciężarnych i samych medyków odnośnie potencjalnych skutków ubocznych zażywania leków antyastmatycznych, zarówno u ciężarnych, jak i u płodu. Ale podsumowuje, że w dalszym ciągu dla kobiet lepsze jest leczenie astmy w okresie ciąży niż brak kontroli nad chorobą.
Co więcej, astma zazwyczaj nie wpływa na poród – mniej niż 1/5 kobiet doświadcza zaostrzenia choroby podczas porodu. Poza tym w okresie poporodowym nie ma większego ryzyka zaostrzenia astmy, a zazwyczaj w ciągu kilku miesięcy po porodzie poziom ciężkości choroby powraca do poziomu sprzed ciąży.
Prof. Chris Brightling z University Hospital of Leicester, współautor badania, mówi: - Astma to powszechna dolegliwość, a słaba kontrola nad nią w okresie ciąży może prowadzić dla złych wyników zdrowia u kobiet. Każda ciężarna, która obawia się słabej kontroli astmy, powinna skontaktować się z lekarzem lub położną, aby uzyskać porady na ten temat.
Komentarze do: Kontrola astmy w okresie ciąży jest kluczowa