Młodzi dorośli doznają korzyści z leczenia uzależnień poprzez regularne uczestnictwo w grupie wsparcia Dwanaście Kroków, zgodnie z badaniem opublikowanym dzienniku Drug and Alcohol Dependence. Badanie było prowadzone przez Center for Addiction Medicine na Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School oraz Butler Center for Research w Hazelden.
Bardzo mało wiadomo o rezultatach uczestnictwa i zaangażowania młodych dorosłych w projekt Dwunastu Kroków. Nasze badanie wykazuje, że pomoc społeczna, jak Anonimowi Alkoholicy (AA) i Anonimowi Narkomani, może zapewnić miejscową, dostępną i opłacalną pomoc w wyzdrowieniu młodych na takim etapie życia, kiedy tego typu pomoc jest naprawdę rzadka - wyjaśnia dr filozofii John F. Kelly z Center for Addiction Medicine.
Autorami omawianego badania są Kelly, dr filozofii Robert L. Stout z Decision Sciences Institute w Providence oraz dr filozofii Valerie Slaymaker z Butler Center for Research w Hazelden.
Spożywanie alkoholu i zażywanie narkotyków przez młodych ludzi zdarza się o wiele częściej niż w innych grupach wiekowych. Młodzi ludzie, będący na wczesnym etapie radzenia sobie z nałogiem stawiają czoło ciężkim czasom, bowiem trudno jest znaleźć jakiekolwiek wsparcie - mówi Slaymaker. Ponieważ przeciętne grupy AA i NA składają się głównie z dorosłych w średnim wieku, miło nam stwierdzić, że młodzi przyłączają sie i angażują w takie grupy wsparcia, a ich zaangażowanie przynosi efekty.
Zobacz również:
- FAS - Zespół Alkoholowy Płodu (FETAL ALCOHOL SYNDROME)
- Psychoza alkoholowa
- Nowy sposób na zahamowanie nadmiernego picia alkoholu?
- 20 – letni alkoholicy, dlaczego coraz więcej ludzi sięga do kieliszka?
- Sprawdź, jak poradzić sobie z alkoholem!
- Alkoholizm u kobiet
- Objawy alkoholizmu
- Ten sposób nie pozwala uniknąć kaca. Naukowcy obalili popularny mit na temat picia alkoholu
Analiza ponad 300 dorosłych w wieku od 18 do 24 lat, uczęszczających do grupy Dwunastu Kroków walczącej z używkami takimi jak alkohol czy też narkotyki, skupiła się na zakresie, w jakim uczestnictwo i aktywne zaangażowanie w społeczność grupy Dwunastu Kroków przyczyniły się do wyników dot. używek w czasie roku terapii.
Średnia frekwencja AA/NA wynosiła maksymalnie 3 razy w tygodniu przez 3 miesiące i spadła do nieco ponad jednego razu w tygodniu w czasie roku obserwacji. Wyższa frekwencja była niezależnie związana z dniami większej abstynencji. Jeszcze silniejsza zależność dotyczyła aktywnego zaangażowania w grupie, np. udzielania się podczas spotkań.
Ogólnie rzecz biorąc, dane wskazują, że uczestnictwo w grupie Dwunastu Kroków to jedyny sposób na wyzdrowienie młodych ludzi. Czynne zaangażowanie utrzymuje i zwiększa korzyści z uczestnictwa w grupie, rzutując na trwałe rezultaty w przyszłości.
Center for Addiction Medicine na Massachusetts General Hospital i Harvard Medical School dostarczają ocenę kliniczną, konsultacje i badania kliniczne. Butler Center for Research w Hazelden skupia się na przyspieszeniu wyjścia z nałogu poprzez prowadzenie badań klinicznych, współpracę z innymi ośrodkami i przekazywanie wyników badań naukowych.
Hazelden, krajowa organizacja pożytku publicznego, założona w 1949 roku, pomaga ludziom wyjść z uzależnienia i odzyskać normalne życie. Zbudowana na wieloletniej wiedzy i doświadczeniu, oferuje wyrozumiałe podejście do uzależnienia. Obejmuje stany Minnesota, Oregon, Illinois, Nowy Jork i Floryda.