Obecność zielonych przestrzeni zdaje się być związana z wieloma pozytywnymi efektami, nie tylko dla środowiska, ale również dla zdrowia fizycznego i psychicznego całej populacji. Instytut Zdrowia Publicznego w Quebeku (Institut de la santé publique du Québec, ISPQ) opublikował badanie dokumentujące korzystne działanie dla zdrowia, jakie mają wywierać zielone przestrzenie w środowisku miejskim.
Drzewa redukują zanieczyszczenia, takie jak kurz, ozon oraz metale ciężkie. A przestrzenie zielone w całości redukują również hałas, temperaturę lokalną i efekt miejskich wysp ciepła.
Zresztą, wiele badań sugeruje, że zielone przestrzenie miejskie są związane z lepszym zdrowiem, zarazem z samodzielnie stwierdzanym przez ludzi, jak i z diagnozowanym.
Zauważa się również większy poziom aktywności fizycznej, mniejszy poziom śmiertelności, mniej objawów psychologicznych, mniejszy niepokój, mniejszą depresję i stres, tak samo jak i większą spójność społeczną.
Zobacz również:
Poza tym, kilka badań sugeruje również, że te związki są silniejsze pośród grup populacji najbiedniejszych.
Mimo że badania komplementarne będą jednak jeszcze potrzebne, aby dopracować tę analizę, to wydaje się, że przestrzenie zielone są ważne dla zdrowia w środowisku miejski i powinny być rozważane za element centralny w momencie planowania rozbudowy miasta, podsumowuje raport kanadyjskiego instytutu.
Badanie to zostało zrealizowane w ramach planu działania Plan d'action 2006-2012 odnośnie zmian klimatycznych, przygotowanego przez rząd w Quebeku.
Komentarze do: Korzystne działanie zielonych przestrzeni na zdrowie