Prawdopodobnie kretoszczury to najbrzydsze ssaki tego świata – są małe, rozmiaru myszy i kompletnie nagie. A jednak, są też niezwykle odporne. Na przykład, żyją 10 razy dłużej niż inne gryzonie. Głównie dlatego, że nigdy nie chorują na raka.
Z tego powodu naukowcy pochylili się nad tymi gryzoniami, aby dowiedzieć się nieco więcej na temat tego fenomenu i sposobów przedłużania życia.
Prace nad tym gatunkiem przeprowadziła Rochelle Buffenstein z Barshop Institute for Longevity and Aging Studies w San Antonio w Teksasie (USA). Co więcej, zdobyła za nie nagrodę ADPS Longevity Research.
Nagroda ta jest przyznawana przez stowarzysznie ADPS oraz firmę ubezpieczeniową Allianz i honoruje ona prace naukowców-pionierów.
Jak podkreśla jury przyznające nagrodę, obserwacje Buffenstein pozwoliły przede wszystkim odkryć, że kretoszczury nie chorują na raka, nawet w bardzo zaawansowanym wieku.
Zobacz również:
- GMO - Żywność Genetycznie Modyfikowana
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Żywność GMO, czyli żywność modyfikowana genetycznie
- Jakie są najczęstsze wady wrodzone przewodu pokarmowego?
- Epigenetyka - ujawnia prawdziwe funkcjonowanie DNA
- Autyzm a geny
- "Zabubiony w kosmosie" czyli o śmiesznych nazwach genów
- Choroba nowotworowa u małego dziecka
Rochelle Buffenstein w San Antonio kieruje największą i najstarszą hodowlą kretoszczurów na świecie – aktualnie liczy ona 1 500 tych wyjątkowych osobników. Zwierzęta te żyją ponad 30 lat. Dla porównania, zwykła mysz żyje co najwyżej 2 – 3 lata.
Buffenstein uważa, że jeżeli przełożymy te liczby na człowieka, kretoszczur może przeżyć kilka stuleci w idealnym zdrowiu.
Kretoszczury pochodzą z Rogu Afryki. Są kompletnie pozbawione sierści, a także są praktycznie ślepe. A jednak, te „upośledzone” - jak mogłoby się zdawać - osobniki, pozwalają naukowcom na badania nad fascynującą biologią całkowicie niezwyczajnego gatunku.
Przede wszystkim, wiele badań przeprowadzono nad genomem kretoszczurów. Prace w dalszym ciągu trwają – uczeni mają nadzieję, iż uda im się odkryć mechanizmy, dzięki którym zwierzęta te są tak odporne na starzenie.
Komentarze do: Kretoszczury żyją długo i nigdy nie mają raka