Spanie 6 godzin albo mniej w ciągu nocy ma być związane w podwyższeniem ryzyka zachorowania na nowotwór jelita grubego. Taki jest wniosek amerykańskiej grupy badaczy, którzy przeprowadzili swoje badanie na 1 240 osobach.
Wszyscy uczestnicy tego badania zostali poddani rutynowemu zabiegowi koloskopii i każdy z nich musiał odpowiedzieć na kwestionariusz, który miał na celu określenie liczby godzin przesypianych przez nich na dobę oraz generalną jakość snu w ciągu miesięcy poprzedzających badanie.
Rezultaty koloskopii pozwoliły wykryć polipy u 338 uczestników. Należy odnotować, że polipy często są łagodne, ale niektóre z nich mogą stać się nowotworowe.
Zobacz również:
- Czy szaleńcy mają bardziej szalone sny? Sen a zdrowie mentalne
- Nobel 2015 w dziedzinie chemii przyznany za badania nad mechanizmami naprawy DNA
- Sen a rozwiązywanie problemów
- Sen niemowlęcia
- Zasypianie i sen u dziecka
- Depresja może oznaczać guza mózgu
- Jak sobie radzić z zaburzeniami snu?
- Narkolepsja - nieuleczalny sen?
Analiza rezultatów kwestionariusza na temat jakości snu ujawnia, że występowanie polipów jest większe o około 50% u ludzi, którzy sypiają mało – poniżej 6 godzin na dobę – w porównaniu do uczestników badania, którzy sypiali 7 godzin i więcej każdej nocy.
Rozmiar efektów braku snu na ryzyko zachorowania na raka jelita grubego jest porównywalny z innymi znanymi czynnikami ryzyka, takimi jak przypadki w rodzinie oraz wysoka konsumpcja czerwonego wina, podkreślają naukowcy.
Według głównego autora tego badania, doktora Li, rezultaty wskazują, iż poza tym, że brak snu jest związany z otyłością, cukrzycą oraz chorobami naczyń wieńcowych, to zwiększa on także ryzyko zachorowania na raka jelita grubego.
Komentarze do: Krótki sen związany z wyższym ryzykiem raka jelita grubego