Naukowcy odkryli, że u krótkowzrocznych dzieci w Danii wzrok pogarszał się szybciej w trakcie krótkich zimowych dni, a wolniej latem, gdy jest więcej światła. „Prawdopodobnie to ekspozycja na światło powoduje wolniejszy postęp miopii w okresach, gdy dni są dłuższe” – powiedział główny autor badania, doktor Dongmei Cui, okulista z Sun Yat-sen University w Guangzhou w Chinach.
Doktor Cui i jego współpracownicy przeanalizowali dane 200 krótkowzrocznych dzieci w wieku od 8 do 14 lat. Wszystkie dzieci pochodziły z Danii, gdzie zimą długość dnia spada do siedmiu godzin, a latem wzrasta aż do osiemnastu godzin.
Naukowcy badali zarówno postęp wady wzroku, jak i zmiany w kształcie gałki ocznej.
W ciągu sześciu zimowych miesięcy krótkowzroczność postępowała o 0,32 dioptrii, podczas gdy latem postępowała ona o 0,28 dioptrii.
Na postęp miopii ma również wpływ długość gałki ocznej. Zimą zwiększała się ona o 18 milimetrów, zaś latem o 14 milimetrów.
W badaniu założono, że latem dzieci spędzają na dworze dużo czasu, natomiast zimą przebywają głównie w pomieszczeniach. Nie uwzględniono jednak, ile naprawdę czasu dzieci spędzały na zewnątrz.
Zobacz również:
Prawie jedna trzecia Amerykanów ma krótkowzroczność. Na ogół pojawia się ona w dzieciństwie i pogarsza tak długo, jak rośnie i zmienia się kształt gałki ocznej, czyli do 20 roku życia. Czasami gałka oczna jest zbyt długa, lub rogówka jest zbyt zagięta, w konsekwencji czego odległe przedmioty wydają się rozmyte.
Wcześniejsze badania krótkowzroczności u amerykańskich dzieci wydają się potwierdzać wyniki doktora Cui i jego kolegów. Jednak badania przeprowadzone w Singapurze, gdzie dni są mniej więcej takiej samej długości przez cały rok, nie wykazały zależności między postępem wady wzroku a porą roku.
Pomysł, że światło dzienne może chronić dzieci przed pogarszaniem się krótkowzroczności, jest stosunkowo nowy w świecie nauki. Jednak badania przeprowadzanie na ssakach i ptakach pokazują, że ekspozycja na światło sprzyja rozwojowi oka oraz może chronić młode osobniki przed miopią. Podobnej zależności nie zauważono u dorosłych osobników.
Rezultaty badań zespołu doktora Cui nie udowadniają powiązania między światłem dziennym a krótkowzrocznością. Pomimo to jednak warto zachęcać krótkowzroczne dzieci do spędzania czasu na dworze.