Naturalne substancje, które znajdują się w kurkumie, wydają się poprawiać stan zdrowia serca równie skutecznie co umiarkowana aktywność fizyczna, według trzech badań naukowców japońskich z Tsukuba. Korzeń kurkumy to ważny składnik tradycyjnej medycyny azjatyckiej już od setek lat. W ostatnich latach badania naukowe potwierdzają silne właściwości antyzapalne i antyoksydacyjne trzech substancji znajdowanych w kurkumie i nazywanych kurkuminoidami.
To właśnie te związki odpowiadają za wyjątkowy kolor korzenia kurkumy. Jeden z nich nosi nazwę kurkuminy, ale przyjęło się, że termin ten obejmuje wszystkie trzy wspomniane molekuły.
Wszystkie nowe badania porównały wpływ ćwiczeń i kurkuminy na zdrowie serc kobiet w okresie postmenopauzy przez 8 tygodni. Badania były randomizowane i podwójnie ślepe. Kurkuminę porównywano z placebo.
W pierwszym badaniu, 32 kobiety zażywały suplementy z kurkuminą, ćwiczyły umiarkowanie, albo nie robiły niczego szczególnego. Naukowcy w tym czasie mierzyli funkcję śródbłonka naczyniowego u uczestniczek na początku i na końcu badania: reakcje tej warstwy komórek, która wyścieła naczynia krwionośne, są kluczowym wskaźnikiem ogólnego stanu zdrowia sercowo-naczyniowego.
Zobacz również:
Okazało się, że funkcje te znacząco się poprawiły u kobiet z grupy jedzącej kurkuminę i ćwiczącej. Poprawy nie stwierdzono w grupie kontrolnej.
Co najciekawsze, poprawa w obydwu grupach interwencyjnych była identyczna.
Drugie badanie sprawdziło efekt kurkuminy na rekację arterii na zmiany w ciśnieniu krwi (inny wskaźnik zdrowia sercowo-naczyniowego). Kolejne 32 kobiety zażywały suplementy z kurkuminą bądź z placebo albo ćwiczyły i zażywały kurkuminę bądź placebo.
Po raz kolejny okazało się, że nie ma znaczącej poprawy w grupie kontrolnej. Wyraźną poprawę zaobserwowano u kobiet zarówno jedynie ćwiczących, jak również jedynie zażywających kurkuminę. Największa poprawa dotyczyła kobiet ćwiczących i zażywających suplementy jednocześnie.
W trzecim badaniu sprawdzono działanie kurkuminy i ćwiczeń na degenerację lewego przedsionka serca związaną z wiekiem. Do grupy z drugiego badania wcielono 45 nowych uczestników.
Po raz kolejny przekonano się, że zarówno ćwiczenia, jak i kurkumina wpływały znacząco pozytywnie na zdrowie serca.
Autorzy prac podsumowują: - Regularne jedzenie kurkuminy może być dobrym środkiem prewencji chorób sercowo-naczyniowych u kobiet w okresie postmenopauzalnym. Co więcej, kurkumina może być dobrą alternatywą dla pacjentów, którzy nie mogą ćwiczyć.
Komentarze do: Kurkuma wpływa na zdrowie serca równie dobrze co ćwiczenia