Artroza kolana, zwana też gonartrozą, to choroba charakteryzująca się zużyciem tkanki chrzęstnej, czyli tkanki pokrywającej staw kolanowy. Chrząstka ta jest bardzo wrażliwa i łatwo się zużywa. W dodatku prawie w ogóle się nie zabliźnia.
I to właśnie dlatego artroza jest chorobą postępującą, dotykającą głównie osób starszych albo osób, których stawy są przeciążone.
U pacjentów cierpiących na artrozę kolana leczenie bólu polega na zażywaniu środków przeciwbólowych.
Lekarze często też przepisują zastrzyki z kwasu hialuronowego podawane do stawów, gdyż uważa się, że kwas ten chroni stawy, zwiększając lepkość płynu synowialnego i zwiększając elastyczność chrząstki.
Zobacz również:
- Miedziane bransoletki nie działają na reumatoidalne zapalenie stawów
- Palenie i dieta wysokosodowa podwajają ryzyko reumatoidalnego zapalenia stawów
- Objawy reumatoidalnego zapalenia stawów
- Osteofitoza trzonów kręgowych
- Artroza
- Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa
- Choroba zwyrodnieniowa stawów kręgów szyjnych
- Choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego
Ostatnie badanie, opublikowane w Prescrire, zadaje kłam tym twierdzeniom. Autorzy artykuły porównali bowiem leczenie gonartrozy kwasem hialuronowym z leczeniem za pomocą placebo u ok. 12 500 pacjentów.
Rezultaty analizy pokazują, że efekt przeciwbólowy tego pierwszego jest słaby, a terapia generalnie jest mało skuteczna, niezależnie od długości leczenia i liczby zastrzyków.
Wcześniejsze badania także doszły do takich wniosków. Co gorsza, uczestnicy badania donosili także o reakcjach miejscowych po podaniu zastrzyku z kwasu hialuronowego do stawu, takich jak długo utrzymujący się ból i wylew w kolanie. Odnotowano także utratę autonomii, hospitalizacje oraz inne ciężkie zaburzenia wymagające interwencji lekarskiej.
Komentarze do: Kwas hialuronowy nieskuteczny w leczeniu artrozy kolana