Kwas litocholowy, składnik żółci, właśnie ujawnił swoją siłę. Jak stwierdzili badacze kanadyjscy, ma on być substancją zwalczającą nowotwory. Nie chodzi tylko o to bowiem, że niszczy on komórki nowotworowe – w przeciwieństwie do chemioterapii – ale również hamuje on wzrost oraz proliferację wielu typów nowotworów.
Aż do tej pory, wiedzieliśmy niewiele na temat właściwości kwasu litocholowego. Biorąc pod uwagę, że jest to kwas żółciowy, wiedzieliśmy, że jest on produkowany przez wątrobę i związany z degradacją dużych molekuł tłuszczowych, właśnie połkniętych. Naukowcy umieli również wykazać, że przedłużał on życie drożdży.
A teraz, badacze kanadyjscy z uniwersytetu McGill, we współpracy z naukowcami z instytutu Lady Davis głównego szpitala żydowskiego Hôpital général juif w Montrealu, a także z naukowcami z uniwersytetu w Saskatchewan, udowodnili, że kwas ten ma działanie przeciwnowotworowe. Badania te ukazały się w przeglądzie naukowym Oncotarget.
Hodując in vitro różne linie komórek raka mózgu – neuroblastomy – badacze stwierdzili, że kwas litocholowy niszczył selektywnie komórki nowotworowe. Co ciekawe, kwas ten oszczędzał komórki zdrowe. Podobne rezultaty zostały zaobserwowane w przypadku ludzkiego raka piersi, jak również w przypadku glejaka (kolejny nowotwór mózgu) u szczura.
Ta zdolność od selekcji swoich ofiar nie jest możliwa dla chemioterapii stosowanej aktualnie, która atakuje zarówno tkanki zdrowe, jak i chore.
Zobacz również:
Kwas litocholowy, niszczyciel mitochondriów
Jaki jest więc sposób działania tego kwasu? Molekuła ta ma stymulować apoptozę, czyli samobójczą śmierć komórek nowotworowych. Wszystkie te mechanizmy nie są jeszcze jednak całkowicie znane. Co jednakże nie przeszkadza naukowcom wysnuwać pewne hipotezy.
Uważają oni na przykład, że komórki nowotworowe mają o wiele więcej receptorów kwasu litocholowego niż komórki zdrowe. Te receptory mają być związane z aktywnością mitochondrialną. Zbyt silna stymulacja ma więc prowadzić do rozbijania mitochondriów, a to przyczynia się do śmierci komórki nowotworowej.
Molekuła, która dubluje ochronne działanie przeciwko rakowi
Ale to nie wszystko. Albowiem, w całej serii reakcji, wyzwalanej przez kwas litocholowy, kiedy ten łączy się z chorymi komórkami, badacze stwierdzili rodzaj inhibicji syntezy kaspazy 1. Kaspaza 1 jest molekułą, proteazą, noramalnie związaną z uwalnianiem cytokin. A cytokiny są przekaźnikami chemicznymi, którch misją jest zapoczątkowanie wzrostu i proliferacji komórek sąsiadujących, w sytuacjach zapalnych.
Pozbawiając go więc jednego ze jego podstawowych czynników, kwas żółciowy nie pozwala nowotworowi rozwijać się i przenosić na inne części ciała. Jest to podwójny efekt ochronny przeciwko rakowi.
Teraz, badacze mają nadzieję przejść z badań in vitro do badań na zwierzętami, testując efekt terapeutyczny kwasu litocholowego na myszach dotkniętych rakiem. Następnie, naukowcy chcą przejść któregoś dnia do badań nad człowiekiem.
Ponieważ jest to molekuła produkowana przez organizm, prezentuje ona liczne zalety. Można było, na przykład, sprawdzić jej nieszkodliwość u gryzoni karmionych większymi ilościami tego kwasu. Ale, może się zdarzyć, że twarda i brutalna rzeczywistość świata żyjącego zniszczy nawet najpiękniejsze scenariusze, które zazwyczaj sobie zaczynamy wyobrażać po tak obiecujących odkryciach dokonanych w laboratorium.
Pozostaje nam cierpliwie czekać na wyniki przyszłych doświadczeń prowadzonych nad kwasem litocholowym.