Szukaj

Kwasy tłuszczowe omega-3 w ogóle nie działają na pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera?

Podziel się
Komentarze0

Podawanie kwasów tłuszczowych omega-3 nie pozwoliło na spowolnienie postępów choroby Alzheimera u starszych pacjentów biorących udział w badaniu, które był częściowo finansowane przez rząd amerykański. Rezultaty tego badania zostały podane do wiadomości publicznej w zeszłym tygodniu.



Mieliśmy naprawdę ogromną nadzieję, że stwierdzimy, mimo wszystko, jakąś skuteczność tego typu tabletek, ale tak się, niestety, nie stało, zadeklarował doktor Joseph Quinn, badacz na Uniwersytecie w Oregonie, jeden z autorów badania, na które przeznaczono ponad 10 000 000 dolarów.

Badania opublikowane na początku listopada w dzienniku Journal of the American Medical Association, było przeprowadzone przy użyciu pastylek zawierających DHA, kwas dokozaheksaenowy, czyli kwas tłuszczowy należący do grupy kwasów omega-3, naturalnie obecnych w mózgu, ale których bardzo niewielką ilość obsewujemy w mózgach osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Inne badania, o mniejszej objętości oraz znacznie mniej rygorystyczne, aż do tej pory sugerowały, że spadek zdolności umysłowych może być spowolniony – albo można mu zapobiegać – dzięki jedzeniu ryb, kóre są głównym źródłem pokarmowym kwasów tłuszczowych omega-3 lub dzięki zażywaniu supelementów diety, zawierających przede wszystkim kwas DHA.


Zostało już zresztą udowodnione, że kwasy tłuszczowe omega-3 mogą mieć korzystne działanie przeciwko chorobom serca.

Poza tym, kwasy tłuszczowe omega-3 są także przedmiotem innych badań, które dotyczą ich potencjalnego działania na różne inne choroby, takie jak przede wszystkim rak oraz depresja.

Natomiast, to ostatnie, omawiane badanie dotyczyło blisko 300 kobiet i mężczyzn, w wieku średnio 76 lat, którzy cierpieli na chorobę Alzheimera w stadium lekkim i umiarkowanym. Przez 18 miesięcy, ludzie ci zażywali suplementy kwasu DHA albo placebo.

Rezultaty były identyczne w obydwu grupach: stwierdzono, że kwas DHA nie ma żadnego działania spowalniającego chorobę. Suplementy również nie działały w podgrupie uczestników chorujących na chorobę Alzheimera we wczesnym stadium.

Badanie nie pozwala więc zalecać podawania suplementów kwasu DHA pacjentom dotkniętym chorobą Alzeheimera, podsumowują z żalem autorzy badania.

Aktualnie, lekarze muszą się zadowalać leczeniem objawów choroby Alzheimera. Ta choroba neurodegeneracyjna, która dotyka ponad 26 000 000 na całym świecie, objawia się zanikami pamięci, później problemami z mową oraz problemami z poruszaniem się.

Badanie zostało sfinansowane przez Narodowy Instytut Starzenia oraz przez laboratorium Martek Biosciences, producenta suplementów użytych w badaniach.

Komentarze do: Kwasy tłuszczowe omega-3 w ogóle nie działają na pacjentów dotkniętych chorobą Alzheimera?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz