Włoch Renato Dulbecco, zdobywca Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny z 1975 roku, zmarł w Stanach Zjednoczonych, w wieku 97 lat, o czym powiadomiła w poniedziałek włoska agencja informacyjna, ANSA.
Renato Dulbecco był wielkim ekspertem w dziedzinie onkologii. Urodził się w dniu 22 lutego 1914 roku w Catanzaro, w Kalabrii, na południu Italii. Ale, całe swoje dzieciństwo oraz wiek nastoletni spędził już na północy kraju, w Ligurii.
W wieku szesnastu lat już zapisał się na fakultet medycyny w Turynie, gdzie pozostał przez kilka lat, zanim otrzymał swój dyplom w 1936 roku. Kilka lat później, został lekarzem wojskowym na froncie francuskim, a następnie w Rosji, gdzie został ranny.
W 1943 roku dołączył wtedy do włoskiego antyfaszystowskiego ruchu oporu, a następnie w 1945 roku zapisał się na fakultet fizyki w Turynie. Studia trwały dwa lata, po których Renato Dulbecco uzyskał swój drugi dyplom.
Zobacz również:
- Samobójstwa wśród nastolatków
- Pierwsza wizyta u ginekologa, czyli jak przygotować do tego nastolatkę
- Pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych
- Nowoczesne metody badania płodu
- Zarazki z kranu - czy zagrażają naszemu zdrowiu?
- Pułapki diagnostyczne – choroby ukryte za maską
- Dlaczego regularne wizyty lekarskie są konieczne w starszym wieku?
- Jakość posiłków serwowanych w restauracjach wciąż kuleje
W 1948 roku włoski naukowiec zaczął pochylać się nad wirusami: najpierw, nad poliowirusami, a następnie nad onkowirusami – czyli wirusami onkogennymi, związanymi z rozwojem nowotworów.
W 1950 roku, dołączył do Howarda Temin oraz Davida Baltimore, dwóch badaczy, z którymi podzielił się Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny w 1975 roku. Uczeni ci zostali nagrodzeni za odkrycia dotyczące interakcji wirusów onkogennych oraz materiału genetycznego komórek.
Zespół badawczy, którym kierował Renato Dulbecco, w rzeczywistości był w stanie wykazać, że infekcja komórek przez niektóre typy wirusów, właśnie tych niesławnych onkowirusów, wiąże się z wprowdzeniem materiału genetycznego tych wirusów do komórki-gospodarza.
Mechanizm ten może czasami spowodować powstawanie raka u człowieka. Tym samym, Renato Dulbecco stał się prekursorem zrozumienia mechanizmów molekularnych kancerogennych, początkowanych przez te wirusy.
W przebiegu swojej długiej międzynarodowej kariery, Renato Dulbecco również otrzymał wiele nagród, tytułów honorowych, wyróżnień itp., włoskich, ale nie tylko, ponieważ także brytyjskich, amerykańskich albo francuskich.
Renato Dulbecco zmarł w wieku 97 lat w La Jolla w Kalifornii.
Komentarze do: Laureat Nagrody Nobla w medycynie, Renato Dulbecco, zmarł