Z najnowszych badań wynika, że leczenie przewlekłego bólu pleców może odwrócić zmiany w aktywności i funkcjonowaniu mózgu związane z bólem.
Poprzednie badania wykazały już, że ludzie cierpiący na przewlekły ból pleców mogą doświadczać problemów poznawczych oraz zmniejszenia ilości substancji szarej w obszarach mózgu wpływających na przetwarzanie bólu i jego emocjonalne aspekty, takie jak lęki czy depresja. Jednak do tej pory nie było jest, czy leczenie przewlekłego bólu może odwrócić te zmiany w mózgu.
W badaniu tym udział wzięli pacjenci cierpiący na ból w dolnej części pleców przez co najmniej sześć miesięcy i poddani zostali chirurgii kręgosłupa lub podawano im zastrzyki w celu leczenia bólu. Pacjentom wykonano rezonans magnetyczny mózgu przed i sześć miesięcy po tych procedurach.
Zobacz również:
- Czy bóle głowy u dzieci są niebezpieczne?
- Jak radzić sobie z bólami głowy?
- Hemoroidy to nie temat tabu!
- Dokucza ci ból kręgosłupa? Spróbuj terapii wodnej Kneippa!
- Na czym polega akupunktura?
- Domowe sposoby na ból karku
- Pacjent nie może cierpieć, czyli o leczeniu bólu podczas pobytu w szpitalu
- Uwaga na kamienie żółciowe!
- Kiedy pacjenci wracali do nas ponownie, chcieliśmy wiedzieć, czy ich ból zmniejszył się i czy poprawiła się jakość ich życia. Chcieliśmy zobaczyć, czy którekolwiek z nieprawidłowości związane z bólem stwierdzono uprzednio w mózgu zostały przynajmniej spowolnione lub częściowo odwrócone - powiedziała główna autorka badań Laura S. Stone z Alan Edwards Center for Research on Pain na McGill University w Montrealu.
Aktywność i funkcje mózgu u pacjentów po leczeniu rzeczywiście wykazały oznaki powrotu do prawidłowego stanu - stwierdzili naukowcy.
Wyniki badania opublikowano 17 maja w czasopiśmie Journal of Neuroscience.
- Jeśli jesteśmy w stanie pozbyć się bólu przy pomocy skutecznego leczenia, możemy odwrócić te zaburzenia występujące w mózgu - podsumowała Stone.
Komentarze do: Leczenie bólu pleców może cofnąć spowodowane nim zmiany w aktywności mózgu