Szukaj

Leczenie grzybicy stóp

Podziel się
Komentarze13

W społeczeństwie jest wiele mitów, które dotyczą leczenia grzybicy stóp, głównie zaś tak zwanych sposobów domowych. Nie jest prawdą, Ŝe dbałość o stopy poprzez ich moczenie, uŜywanie mydła, moŜe powodować zanik tej choroby, wręcz przeciwnie. Częste moczenie nóg nie będzie nawet sprzyjało, poprawnej terapii, a raczej przyczyni się do rozszerzania infekcji grzybiczych. Podobnie ma się rzecz z kremami pielęgnacyjnymi czy odświeżającymi preparatami w dezodorantach, które stosowane są przez pacjentów, by zniwelować nieprzyjemny zapach mogący towarzyszyć grzybicy stóp i zmniejszyć swędzenie skóry.



Preparaty te nie wyleczą skutecznie grzybicy stóp, bowiem terapia będzie skuteczna dopiero wtedy, gdy uŜyjemy preparatu przeciwgrzybiczego o działaniu grzybostatycznym, grzybobójczym.

Pacjenci, którzy skorzystają z porady specjalisty często aplikują preparaty inaczej niż zaleca prowadzący lekarz (25%). W przypadku gdy kuracja trwa ponad miesiąc i wymaga stosowania leku rano i wieczorem mało prawdopodobne jest to, że chory będzie skrupulatnie stosował się do wszystkich wskazówek, zapewne przeznieuwagę lub niedopatrzenie, bądź brak czasu. W opinii pacjenta, w przypadku pominięcia jednej czy nawet kilku dawek nie ryzykuje się życiem – grzybica stóp, owszem postrzegana jest jako choroba uciąŜliwa i długotrwała, ale jednak niegroźna. I to właśnie stąd, z lekceważenia grzybicy stóp, wynika poniekąd jej nawrotowy charakter. Komórki grzyba nie zostają w krótkim czasie skutecznie zaleczone, więc po odstawieniu preparatów przeciwgrzybiczych odnawiają się i znowu zaczynają się rozprzestrzeniać. Tym sposobem, grzybica stóp ciągnie się niemal bez końca.

Nowe formuły leków przeciwgrzybiczych

Niemal co piąty respondent uważa, że grzybica stóp jest na tyle nieistotnym problemem, że nie warto wydawać pieniędzy by się jej pozbyć. Jednocześnie 48% osób badanych zgadza się z opinią, że domowe sposoby okazują się nieskuteczne w leczeniu grzybicy stóp i wydłużają tylko ten proces. Ponad 70% respondentów uważa, że leczenie grzybicy stóp musi być długotrwałym procesem. Jak wynika z wywiadów pogłębionych, około 20% badanych twierdzi, Ŝe intensywna i krótkotrwała kuracja w leczeniu grzybicy stóp moŜe być skuteczna, przy tym mniej kosztowna i bardziej praktyczna w zastosowaniu. 68% badanych osób nie zgadza się z opinią, Ŝe nie ma skutecznego leku, który byłby w stanie wyleczyć grzybicę stóp.


Do tej pory, rzeczywiście leczenie grzybicy stóp było uciążliwe i czasochłonne, gdyż wymagało dużej systematyczności i regularności w stosowaniu leków i preparatów przeciwgrzybiczych. Tymczasem obecnie nowoczesna medycyna dysponuje już nowymi metodami walki z grzybicą stóp, które pozwalają zwalczyć to schorzenie poprzez jednorazową aplikację leku. "Nowe technologie, umożliwiły skonstruowanie preparatu, który poprzez jednorazową aplikację na zmienione chorobowo obszary skóry wytwarza na niej specjalną przeźroczystą, niewidoczną błonę. UmoŜliwia to natychmiastowe wchłanianie się czynnej substancji przeciwgrzybiczej i dotarcie w głąb skóry do ognisk choroby. Substancja gromadzi się w warstwie rogowej naskórka, utrzymuje się tam przez dłuższy czas i skutecznie doprowadza do wytępienia zakażenia grzybiczego.


Mamy na to dowody naukowe. Badania międzynarodowe prowadzone przez profesora Kortinga, znanego mykologa niemieckiego, dokumentują wysoką skuteczność terapii jednorazowej z zastosowaniem pochodnej alilaminowej" – mówi profesor Jacek Szpietowski. "Istnieją jednak przypadki grzybicy bardzo zaawansowanej, trudno poddającej się leczeniu, wtedy niewątpliwie konieczna jest porada specjalisty – pacjent powinien zgłosić się do lekarza dermatologa celem wykonania badania mykologicznego, mikrobiologicznie potwierdzającego istnienie zakażenia." - dodaje profesor Jacek Szepietowski.

"Dla nas, lekarzy prowadzących leczenie, istotne jest systematyczne stosowanie się pacjentów do zaleceń terapeutycznych. Przy długotrwałej terapii wymagającej dwukrotnej w ciągu dnia aplikacji leku, przez okres aż czterech tygodni, jest to istotny problem kliniczny. Dlatego też tak duże nadzieje pokładane są w terapii nowoczesnej, w terapii jednorazowej. – podkreśla profesor Jacek Szepietowski.
Dzięki nowoczesnej formule dostępnego już w naszym kraju leku przeciwgrzybiczego Lamisilatt 1®, kuracja może być szybka, wygodna i skuteczna – wystarczy tylko jedna aplikacja leku aby radykalnie zlikwidować zakażenie. Działanie grzybobójcze preparatu Lamisilatt 1® rozpoczyna się natychmiast po jego nałożeniu. Stężenie grzybobójcze terbinafiny stwierdza się w skórze już w ciągu 30 minut po zastosowaniu leku.

Polecamy: Grzybica - rodzaje, leczenie i objawy