Polska zajmuje dopiero 22. miejsce w Europie pod względem skuteczności leczenia nowotworów. W Polsce jest wielu dobrych naukowców specjalizujących się w leczeniu nowotworów, jednak polskich placówek medycznych nie stać na stosowanie niektórych dostępnych w innych krajach metod leczniczych.
Do zwiększenia skuteczności leczenia raka w Polsce niezbędne jest systematyczne prowadzenie badań przesiewowych. W ramach takich badań, duża grupa Polaków badana byłaby pod kątem obecności nowotworów w organizmie. Badanie pozwoliłoby wykryć nowotwór we wczesnej fazie rozwoju i wcześniej wdrożyć skuteczne leczenie.
W pierwszej połowie tego roku NFZ przeprowadzi akcję wysyłania polskim kobietom zaproszeń na bezpłatne badania cytologiczne, które będą elementem profilaktyki raka szyjki macicy.
Zobacz również:
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), na świecie odnotowuje się rocznie ok. 11 milionów nowych zachorowań na nowotwory; w ciągu najbliższego dwudziestolecia liczba ta ma się podwoić. W Polsce na nowotwory zapada rocznie 130 tys. osób, a prognozy specjalistów wykazują, że za dziesięć lat będzie to już 160 tys. rocznie.
Z powodu nowotworów umiera co roku 85 tys. Polaków. Całkowicie wyleczonych zostaje średnio 30 proc. dorosłych (dla porównania w USA jest to ponad 60 proc. dorosłych, a w Europie Zachodniej prawie 50 proc.) oraz 75 proc. dzieci. Do najczęstszych nowotworów w Polsce należą rak piersi, rak jelita grubego, rak szyjki macicy i rak płuc.(PAP)
Komentarze do: Leczenie nowotworów - Polska na szarym końcu Europy (1)
Leczenie - Polska / Zachód
1No jest poniżej średniej u zachodnich sąsiadów zdecydowanie. Ośrodków mało, a refundacji wielu specyfików wykorzystywanych za granicą nie ma w ogóle, choćby nawet w małym stopniu, a do tego ostatnimi czasy się zastosowan... pokaż całość