Eksperymentalny lek, nazwany JQ1, okazuje się obiecujący w walce z wirusem HIV i innymi chorobami zapalnymi, jak wynika z badań przeprowadzonych na Boston University Campus. Badania zostały przedstawione w przeglądzie Journal of Leukocyte Biology.
Najbardziej interesującym faktem jest to, iż JQ1 jest eksperymentalnym lekiem przeciwko... rakowi.
Znalezienie sposobów na całkowite wyeliminowanie HIV, kiedy ten jest uśpiony w komórkach, to jedno z największych wyzwań stojących przed naukowcami prowadzącymi dzisiaj badania w tej dziedzinie.
JQ1 wydaje się być w stanie eliminować uśpione postaci wirusa, aktywując HIV w obecności leku, który jest zabójczy dla mikroba.
Zobacz również:
- Dlaczego obrzezanie obniża ryzyko zarażenia wirusem HIV?
- Tragiczne żniwo AIDS na czarnym lądzie
- AIDS oraz zakażenie wirusem HIV u małego dziecka
- Prawdy, mity i ciekawostki o zakażeniu wirusem HIV
- Charakterystyka HIV I AIDS. Niebezpieczeństwo nowych mutacji wirusa!
- Nowotwór zarodkowy
- Dlaczego mamy dzielą się wynikami testów genetycznych raka piersi ze swoimi dziećmi?
- Nowotwór jelita cienkiego
JQ1 został początkowo zaprojektowany jako środek blokujący gen powodujący raka – BRD4. Okazało się, że jest skuteczny we wczesnych stadiach raka płuc i krwi, włączając to białaczkę oraz szpiczaka mnogiego.
Główny autor badania, dr Monty A. Montanto z Section of Infectious Disease na Boston University Medical Center, wyjaśnia: lek ten może być skuteczny jako terapia pomocnicza w oczyszczaniu rezerwuarów uśpionego wirusa HIV.
JQ1 współdziała z innymi czynnikami eliminującymi uśpionego mikroba. Lek ten jeszcze nie został przetestowany na ludziach, a badania są na razie na wczesnym etapie laboratoryjnym.
W eksperymencie in vitro badacze posłużyli się linią komórek, które zawierały uśpiony wirus HIV, oraz komórkami od pacjentów leczonych terapią antyretrowirusową z niewykrywalnymi poziomami wirusa we krwi.