Lek, który został przetestowany jako środek pomagający rzucić palenie, może również zapobiegać przybieraniu na wadze. A jak wiadomo, jest to powszechny skutek po rzuceniu papierosów, ale tylko u kobiet. Badanie na ten temat ukazało się w Biological Psychiatry.
Jest to pierwszy lek, który ma redukować przybieranie na wadze u kobiet, które rzuciły palenie, w ciągu jednego roku.
Chodzi tutaj o naltrexon, czyli bloker opioidowy, który służy także do leczenia uzależnienia alkoholowego i heroinowego, jak i nałogowego jedzenia.
W badaniach okazało się, że specyfik ten pomógł mężczyznom rzucić palenie, poprawiając poziom powodzenia po 3 miesiącach leczenia z 17% dla tych, którzy nie zażywali leku do 30% dla tych, którzy farmaceutyk dostali.
Aczkolwiek, bardziej interesujący jest fakt, że choć lek nie poprawił poziomu powodzenia u kobiet w porównaniu do placebo, to jednak okazał się skuteczny w ograniczaniu przybierania na wadze aż o 50% u pań, którym jednak udało się zerwać z nałogiem.
Po trzech miesiącach takiej terapii te kobiety, które zażywały naltrexon, przybrały średnio 4,5kg, w porównaniu do uczestniczek, które zażywały placebo i przybrały ponad 10 kg.
Zobacz również:
- Jedna, pewna rada na długie i zdrowe życie
- Leczenie uzależnienia od tytoniu
- Nikotynowa terapia zastępcza
- Pokoje hotelowe dla niepalących nie gwarantują przestrzeni wolnej od dymu
- Nikotynizm
- Korzyści zdrowotne po rzuceniu palenia
- Metoda rzucania palenia Allena Carra
- Jakie preparaty farmaceutyczne mogą być pomocne w zimowej depresji?
Autorka badania, dr Andrea King, profesor psychiatrii i neuronauk behawioralnych z University of Chicago Medicine, wyjaśnia: kiedy kobiety próbują rzucić palenie, często tyją więcej niż mężczyźni, i często też bardziej przybieraniem na wadze się przejmują. Kobiety, które próbują rzucić nałóg, mogą tak bardzo bać się przybierania na wadze, że są nawet w stanie przerwać odwyk.
Dodanie naltrexonu do standardowego leczenia może pomóc paniom w przetrwaniu tego trudnego okresu.
Tytoń to jedna z wiodących przyczyn śmierci w Stanach Zjednoczonych. Zgonom tym można jednak zapobiec. Otyłość to druga z wiodących przyczyn zgonów.
Najbardziej ironiczny jest fakt, mówi dr King, iż ponad 80% z tych, którzy rzucili palenie, przybiera co najmniej 2,5 kg na wadze w ciągu roku po odwyku. Ponad 25% z tych, którym udaje się przestać palić, tyje powyżej 8kg.
Aby dojść do takich rezultatów, naukowcy przyjrzeli się danym z dwóch dużych badań, które objęły w sumie 700 uczestników. Badani zażywali naltrexon bądź placebo.
Po 6 miesiącach, 159 uczestnikom udało się rzucić palenie (77 kobiet). Po 12 miesiącach, liczba ta zmniejszyła się do 115 osób (57 kobiet). W ciągu tych 12 pierwszych miesięcy, waga tych uczestników nie przestawała rosnąć, a jednak korzyści z wczesnego wdrożenia naltreksonu do terapii utrzymywały się.