W Polsce na nadciśnienie tętnicze cierpi 8,9 mln dorosłych ludzi. Prawie drugie tyle jest w grupie ryzyka i najprawdopodobniej zachoruje na nie w ciągu najbliższych kilku lat. Konsekwencje źle leczonego nadciśnienia w postaci udaru mózgu, zawału serca, niewydolności serca lub nerek są nie tylko tragedią pacjenta i rodziny, stanowią również poważne obciążenie dla społeczeństwa (wzrost kosztów leczenia, absencje chorobowe, renty). W Polsce, wg danych GUS z 2005 roku, z powodu choroby układu krążenia zmarło ponad 175 tys. osób.
Nadciśnienie tętnicze jest chorobą przewlekłą, którą pacjenci niestety lekceważą. Tylko 65 % chorych deklaruje ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarskich. Ważne jest więc wszystko, co poprawia zorganizowanie pacjenta, w tym przestrzeganie terminu zażywania leku. Bo tylko ścisłe przestrzeganie zaleceń doprowadzi do powrotu do zdrowia. Bardzo często pacjent, niezależnie od wieku, nie pamięta, czy danego dnia zażył tabletkę, czy nie. Tymczasem zwykłe przeoczenie terminu, odstawienie leku, bądź pominięcie jednej jego dawki powoduje zagrożenie życia, a nawet śmierć. Dlatego lekarze proponują choremu, by za każdym razem, po zażyciu leku, zaznaczał ten fakt w kalendarzu; nie będzie miał w ten sposób wątpliwości.
Zobacz również:
Doskonałym pomysłem - wspierającym terminowość zażywania leku - są oznaczone na blistrze z tabletkami dni tygodnia. Pierwszym lekiem z kalendarzem, zalecanym w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych jest Aspyna na serce (w dawce 100 mg). Według ekspertów lek z kalendarzem może znacząco ułatwić pacjentom stosowanie się do zleceń, szczególnie w profilaktyce chorób przewlekłych.
Komentarze do: Lek z kalendarzem! Popraw wyniki leczenia chorób sercowo-naczyniowych