Naukowcy z Johns Hopkins Kimmel Cancer Center we współpracy z duńskimi badaczami opracowali nowy przeciwnowotworowy lek, który ma przemierzać – niewykryty przez normalne komórki – krwiobieg aż do aktywacji specyficznej proteiny nowotworowej.
Lek ten został wyprodukowany z rośliny i jak wykazali badacze - niszczy raka oraz naczynia krwionośne zasilające guza.
Prace te zostały opisane w przeglądzie naukowym Science Translational Medicine, a naukowcy mówią tutaj o „molekularnym granacie”, który niszczy raka oszczędzając zdrowe tkanki i naczynia krwionośne.
W badaniach laboratoryjnych przeprowadzonych na myszach okazało się, że po trzech dniach terapii lekiem G202, rozmiar guza prostaty zmniejszył się o 50% w ciągu 30 dni.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Dla porównania, lek G202 poradził sobie lepiej niż chemioterapeutyczny lek docetaxel, ponieważ zmniejszył 7 z 9 ludzkich nowotworów prostaty u myszy o ponad 50% w przeciągu 21 dni. Natomiast docetaxel zmniejszył 1 z 8 ludzkich nowotworów prostaty u myszy o ponad 50% w tym samym czasie.
Naukowcy donoszą jeszcze, iż G202 powoduje również co najmniej 50% regresję ludzkich modeli raka piersi, nerek oraz pęcherza.
Lek ten chemicznie pochodzi z rośliny zwanej Thapsia garganica, rosnącej w regionie śródziemnomorskim. Z rośliny tej pochodzi tzw. thapsigargin, czyli związek, o którym już starożytni Grecy mówili, iż jest on toksyczny dla zwierząt. Arabowie z kolei znali tę roślinę jako „marchew śmierci”, ponieważ zabijała ona wielbłądy, które ją zjadły.
Dr Samuel Denmeade, główny autor badania, mówi - Chcieliśmy „przerobić” tę bardzo toksyczną roślinę na lek, który posłużyłby do leczenia raka.
Komentarze do: Lek z rośliny śródziemnomorskiej zabija komórki nowotworowe