Badacze brytyjscy odkryli pewien lek betablokujący, który ma redukować nieświadomy rasizm. I ma to być jego uboczne działanie. Odkrycia te zostały opublikowane w przeglądzie naukowym Psychopharmacology. Chodzi tutaj o lek avlocardyl, który jest wskazany do leczenia nadciśnienia tętniczego; avlocardyl jest również używany do redukowania fizycznych skutków niepokoju psychicznego.
Avlocardyl działa na tę część mózgu, która jest związana z emocjami, a tym samym działa również na uczucie strachu. Co ciekawe, lek ten, który w Zjednoczonym Królestwie jest sprzedawany pod nazwą propranolol, ujawnił swoje uboczne działanie, którego naprawdę nikt się nie spodziewał.
Dzięki niemu spada poziom nieuświadomionego rasizmu. Najciekawsze jest to, w jaki sposób brytyjscy badacze doszli do takiego odkrycia.
W rzeczywistości, według naukowców z uniwersytetu Oxford University, osoby, które zażywały ten lek, nagle uzyskiwały znacząco niższe wyniki w teście, który dotyczył nieuświadomionych rasowych przesądów, w stosunku do grupy kontrolnej.
Co ciekawe, medykament ten nie zmienił świadomej postawy pacjentów w kwestii rasizmu.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Badanie odnosiło się jedynie do 35 białych mężczyzn, ale i tak uzyskane rezultaty są dość znaczące, stwierdza pani Sylvia Terbeck, badaczka na wydziale psychologii eksperymentalnej na Oxford University. Pani Sylvia Terbeck jest zresztą główną autorką tego badania.
Jedynie jedna trzecia osób przebadanych, leczonych propranololem, miała wynik w teście wskazujący na uprzedzenia rasowe, podczas gdy generalnie jest to coś, co obserwujemy u ogromnej większości ludzi, wyjaśnia pani naukowiec.
Jednakże, biolodzy w dalszym ciągu pozostają bardzo ostrożni. Jak podkreśla profesor Julian Savulescu, który jest jednym ze współautorów tych prac, badania biologiczne, które próbują uczynić ludzi lepszymi moralnie, mają ciemną przeszłość.
Propranolol nie jest lekarstwem przeciwko rasizmowi, ale ponieważ wielu ludzi zażywa już tego rodzaju lek, który może mieć działanie na poziomie moralnym, my, jako naukowcy, musimy co najmniej spróbować zidentyfikować te skutki uboczne, mówi profesor Julian Savulescu.
Pani Sylvia Terbeck dodaje jeszcze, że celem tego badania wcale nie było „wyleczenie” rasizmu. Posłużyliśmy się tym lekiem, aby sprawdzić, znaczenie procesu emocjonalnego dla nieświadomych postaw rasistowskich, wyjaśnia badaczka.
Po tych pierwszych rezultatach w kwestii rasizmu, mamy zamiar teraz przebadać działanie emocji na inne przesądy, na przynależność religijną albo na homoseksualność, na przykład, snuje jeszcze plany na przyszłość uczona z uniwersytetu Oxford University.