Według bardzo ważnego badania, największego, jakie kiedykolwiek zrealizowano we Francji, niektóre lekarstwa, jak na przykład anksjolityki, mają zwiększać ryzyko wypadków na drogach. Jak temu przeciwdziałać? Przestrzegać zaleceń podawanych na ulotkach i na opakowaniach leków.
Zespołowi francuskiemu udało się w końcu określić precyzyjnie liczbę wypadków drogowych przypisywanych zażywaniu leków. Konsumpcja leków miałaby być przyczyną 3% wypadków, które są odnotowywane każdego roku.
Francuskie organizacje, Afssaps, Assurance-maladie, Inrets i Inserm zjednoczyły się, aby przeprowadzić największe w historii badanie na ten temat.
Ponad 70 000 kierowców, zamieszanych w wypadek drogowy, w okresie 3 lat – między 2005 a 2008 rokiem - zostało włączonych do tych prac badawczych.
Zobacz również:
- Leki oryginalne a odpowiedniki - czym się różnią?
- Alergia na leki znieczulenia miejscowego, Czy są potrzebne badania diagnostyczne?
- Czy leki sprzedawane poza apteką są dla nas niebezpieczne?
- Objawy lekomanii
- Leki przeciwpłytkowe mogą być podawane doustnie lub pozajelitowo
- Leki sieroce – komu są potrzebne?
- Preparaty złożone
- Jakie substancje działają odkażająco?
Rezultaty pokazują, że zażywanie leków oznaczonych jako te, których nie należy i nie wolno stosować, jeśli mamy prowadzić samochód, jest związane ze znaczącym podwyższeniem ryzyka spowodowania wypadku drogowego.
Zaostrzone ryzyko w przypadku większego spożycia tych leków
Autorzy zauważyli także, że ryzyko wypadku samochodowego zwiększa się wraz z ilością zażywanych leków. Chodzi tutaj głównie o leki anksjolityczne, otępiające i usypiające, antypadaczkowe oraz antydepresanty.
Autorzy przypominają także, iż niezbędne jest, aby pacjenci stosowali się do zaleceń dotyczących użycia tych leków, zamieszczonych na opakowaniach i ulotkach.
Komentarze do: Lekarstwo za kierownicą, śmierć na zakręcie!